Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktivní filtr témat

Články v sekci Bezpečnost

Stanovisko WHO ke sladidlu aspartam

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO) označila sladidlo aspartam za potencionálně rakovinotvorné, nicméně pro objasnění jeho vlivu s ohledem na rakovinu u lidí jsou zapotřebí další vědecké výzkumy. Expertní výbor WHO zaměřující se na potravinářské přídatné látky (JECFA) současně rozhodl, že nedojde ke změně pravidel pro jeho bezpečnou spotřebu.

Aspartam jako potencionálně rakovinotvorná látka?

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), působící při Světové zdravotnické organizaci (WHO), podle zdrojů agentury Reuters v červenci nejspíše označí jedno z nejvíce používaných umělých sladidel, aspartam, za „potencionálně rakovinotvornou“ látku.

Hodnocení zdravotního rizika nitrosaminů v potravinách

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) se zabýval zdravotními riziky plynoucí z přítomnosti deseti nitrosaminů (N-nitrosaminů) v potravinách a došel k závěru, že vystavení evropských spotřebitelů nitrosaminům vyvolává zdravotní obavy.

Obaly a jejich neduhy

Výsledky studie, do níž se zapojila také Česká republika, ukázaly, že ve většině testovaných obalů rychlého občerstvení i recyklovatelných tašek se vyskytují problematické perfluorované látky (PFAS), které mají mj. schopnost odpuzovat olej. Jejich přítomnost odhalila laboratoř u 32 ze 42 analyzovaných vzorků.

Letos začne platit zákaz užívání tří u nás nejběžnějších insekticidů

Evropská unie na základě nových výsledků studií ukončí v průběhu roku 2020 povolení používání hned tří insekticidů. Řadí se mezi ně i chlorpyrifos, který v Čechách patří k nejvíce rozšířeným látkám na hubení hmyzu. Zemědělci namítají, že náhražky jsou méně účinné a chemie tím pádem bude potřeba větší množství.

Pít ano, z plastové lahve ne

Dodržování pitného režimu, obzvláště pak v horkém letním období, by mělo stát vysoko v žebříčku denních aktivit. Pití z plastové lahve, která nějakou tu chvíli ležela na slunci, ovšem není dobrý nápad. Odborníci varují, že k čím většímu zahřátí plastových obalů na jídlo nebo pití dojde, tím větší množství toxinu se z nich do daného pokrmu, nápoje uvolní.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder