Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Aktivní filtr témat

Články v sekci Bezpečnost

I konzumace domácí zeleniny může vést k otravě

V nedávné době informovala média o ženě z Velké Británie, která skončila na pohotovosti kvůli otravě po pozření vlastnoručně vypěstované cukety. Na vině je méně známý toxin kukurbitacin.

Ptačí chřipka se po třech letech opět objevila v České republice

V Čechách bylo potvrzeno ohnisko vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Nákazu odhalili veterinární inspektoři v malochovu drůbeže ve Štěpánově nad Svratkou, Kraj Vysočina.

Včelí mor v Moravskoslezském kraji

Velmi závažná nemoc, která dokáže zahubit veškeré včelstvo v úlu, se vyskytla v Moravskoslezském kraji v okrese Frýdek-Místek. Hygienici v letošním roce objevili již osm ohnisek nákazy včelím morem.

Mimořádná veterinární opatření v souvislosti s pseudomorem drůbeže na Zlínsku skončila

Státní veterinární správa zrušila svá mimořádná opatření ze 13. dubna letošního roku, kdy byla v malochovu drůbeže v obci Šanov na Zlínsku potvrzena tzv. Newcastleská nemoc, známá také pod názvem pseudomor. Pod mimořádná opatření spadal zejména zákaz přemisťování drůbeže, výstav, burz i trhů, který se týkal celkem třiceti katastrálních území, zasahujících až na Slovensko, jež tvořila ochranná pásma a pásma dozoru.

Pětina populace divokých prasat má protilátky proti viru Aujeszkyho choroby

Státní veterinární správa v rámci monitoringu Aujeszkyho choroby, pro kterou se využívá také označení pseudovzteklina, probíhajícího od 10. října do 31. prosince 2017 odebrala napříč republikou přes 82 tisíc vzorků krve ulovených divokých prasat. Z výsledků vyplývá, že protilátky proti viru této nemoci mělo 21 procent zajištěných vzorků.

Boj s africkým morem pomocí vakcíny i nařízením důsledné prohlídky zamořené oblasti

Ministr zemědělství Jiří Milek jednal v Bruselu o potřebě vyvinout vakcínu, která podle něj představuje jedinou účinnou formu, jak definitivně zastavit epidemii afrického moru prasat. V České republice mezitím Státní veterinární správa vydala nařízení všem uživatelům honiteb v zamořené oblasti, aby v následujících 30 dnech podnikli důkladnou prohlídku pozemků s cílem objevit uhynulé divočáky.

Zamořená oblast na Zlínsku se rozšiřuje, prasata z domácích malochovů čeká porážka

Zamořená oblast doposud pokrývala přibližně 40% zlínského okresu. Nově ji veterináři, na základě vyhodnocení vývoje situace, rozšířili o 17 katastrů. Dále bylo Státní veterinární správou rozhodnuto, že všechna prasata z chovů, které nejsou zaregistrované dle plemenářského zákona, musí být do 11. března 2018 poražena.

Testy prokázaly přítomnost parazitů u divokých prasat z dovozu

Státní veterinární ústav provedl povinné vyšetření u divokých prasat z dovozu. U tří kusů, dovezených z Maďarska ke zpracování v závodu v Tachovské Huti (Karlovarský kraj), zjistil, že obsahují vysoké množství nebezpečného parazita trichinella.

Vývoj podmínek vztahujících se k africkému moru prasat

V průběhu týdne došlo k několika výrazným změnám, které se týkají velikosti tzv. zamořené oblasti africkým morem prasat, výše odměn pro lovce a v neposlední řadě se Česká republika připojila k evropské deklaraci, která spojuje jednotlivé země v boji proti této nemoci.

Nová opatření ve Zlínském kraji kvůli africkému moru prasat

Po setkání členů Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy, myslivců a zástupců regionu došlo k návrhu na řadu opatření, aby se zamezilo rozšíření nemoci afrického moru prasat. Nejvíce se dotknou malochovů.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder