Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Diskuse ohledně daně z tichých vín

K debatě o zavedení spotřební daně z tichých vín se přiklání většina koaličních stran. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že je neakceptovatelné, aby vláda prosazovala nepopulární škrty a současně zachovala nulový odvod u alkoholického nápoje.
Diskuse ohledně daně z tichých vín

 „Je nutné o spotřební dani u tichých vín dále jednat a bavit se i s těmi zainteresovanými subjekty, vinaři, fondem a podobně. TOP 09 bude tlačit na to, aby tato debata proběhla,“ uvedla Pekarová Adamová.

Zavedení daně z tichých vín našlo podporu u Starostů a Pirátů, ODS je svolná o návrhu jednat. Naopak proti jsou koaliční lidovci. „Říkáme jasně, že v situaci, kdy všechny okolní státy, producenti vína, mají nulovou spotřební daň, tak nechceme znevýhodnit naše pěstitele,“ prohlásil kandidát na ministra zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nesouhlas projevila také opozice. „Je to naše tradiční komodita, souvisí to s turistickým ruchem, prostě je nemůžeme zničit,“ zdůrazňovala místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. „Pokud zvedneme vinařům daně, tak budou těžce konkurenceschopní v rámci středoevropského regionu, Rakouska, Slovenska,“ vyjádřil své obavy ohledně mezinárodního postavení tuzemských vinařů Radim Fiala (SPD).

Původní plány, z letošního jara, počítaly se spotřební daní u tichého vína ve výši 23,40 Kč z 1 l, přičemž menší producenti by platili polovinu, tj. 11,70 Kč. Odvod v této podobě by do státního rozpočtu přinesl cca 4 miliardy ročně.

Jestliže se spotřební daň skutečně zavede, připadne na menší vinaře značná administrativa. Tu nyní jako jediní výrobci alkoholu vést nemusí. „Jakákoliv nenulová spotřební daň s sebou obnáší zřízení daňových skladů a veškerou administrativu s tím spojenou, která je poměrně komplikovaná,“ řekl Mojmír Baroň ze společnosti Domaine Eisgrub – Vinné sklepy Lednice. Zároveň upozornil, že by případnou novou daň kompletně promítl do ceny pro spotřebitele.

Vládní koalice se už začátkem května, v rámci jednání o úsporném balíčku, na zdanění tichých vín předběžně domluvila. Podle této domluvy by láhev o objemu 0,7 l podražila o 20 Kč (pozn. včetně DPH). Od menších vinařů pak o 10 Kč. Jenže na poslední chvíli dané ujednání z balíčku vypadlo.

„Tohle byl prostě ústupek, kompromis udělaný kvůli přání jiných koaličních partnerů. Za nás alkohol jako alkohol, ať má stejné zdanění,“ uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

„Víno je jediným nezdaněným alkoholem v České republice ve chvíli, kdy 70 % spotřeby českého vína pochází z importu, to znamená, že český daňový poplatník ze 70 % dotuje import,“ poznamenal Lukáš Vlček (STAN).

Vládní strany přiznávají, že případná dohoda na zdanění tichého vína se bude řešit až na podzim po prosazení úsporného balíčku. Květnový kompromis plánují dodržet.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder