Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Bezpečnost

Pětina populace divokých prasat má protilátky proti viru Aujeszkyho choroby

Státní veterinární správa v rámci monitoringu Aujeszkyho choroby, pro kterou se využívá také označení pseudovzteklina, probíhajícího od 10. října do 31. prosince 2017 odebrala napříč republikou přes 82 tisíc vzorků krve ulovených divokých prasat. Z výsledků vyplývá, že protilátky proti viru této nemoci mělo 21 procent zajištěných vzorků.

Tuzemák získal výjimku na používání rumového aroma na dalších pět let

Stálý výbor Evropská komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva udělil České republice a Slovensku výjimku ve využívání rumového éteru při výrobě alkoholického nápoje „tuzemáku“ platnou pro následujících pět let.

Newcastleská nemoc potvrzena u chovu drůbeže na Zlínsku

Nemoc známá také jako pseudomor se v České republice objevila po dlouhých dvaceti letech. Ohnisko bylo identifikováno v chovu drůbeže v Šanově ve Zlínském kraji. Pro ptáky je to hned po ptačí chřipce zřejmě druhá nejnebezpečnější nemoc. Člověku může přivodit zánět spojivek.

Téměř 22 tun kakaových bodů nakažených plísní bylo zadrženo na severu Moravy

Pracovníci celní správy v Paskově na severu Moravy odhalili téměř 22 tun kakaových bodů zasažených plísní. Zásilka putující z Nikaraguy byla zadržena a dovozci bylo uděleno nařízení odvézt zboží mimo Evropskou unii.

Mimořádná kontrolní akce „Vejce 2018“

V období před Velikonocemi se každoročně zaměřuje Státní veterinární správa na nezávadnost a správné značení vajec. Letos je akce pod názvem „Vejce 2018“ zacílena zejména na kontrolu čerstvých vajec označovaných jakostní třídou A určených pro maloobchodní prodej a barvených vajec, které se objevují na českém trhu. Výsledky budou k dispozici po Velikonocích.

Boj s africkým morem pomocí vakcíny i nařízením důsledné prohlídky zamořené oblasti

Ministr zemědělství Jiří Milek jednal v Bruselu o potřebě vyvinout vakcínu, která podle něj představuje jedinou účinnou formu, jak definitivně zastavit epidemii afrického moru prasat. V České republice mezitím Státní veterinární správa vydala nařízení všem uživatelům honiteb v zamořené oblasti, aby v následujících 30 dnech podnikli důkladnou prohlídku pozemků s cílem objevit uhynulé divočáky.

Lidl na pokyn Státní zemědělské a potravinářská inspekce stahuje z prodeje produkt Vemondo Goji

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zareagovala na zprávu z evropského systému rychlého varování RASFF, která přišla z Itálie a informuje o přítomnosti pesticidu carbofuranu v sušených plodech kustovnice čínské. V České republice ji prodává obchodní řetězec Lidl.

Obchodní řetězec ALBERT stahuje z prodeje rozinky s nadlimitním množstvím ochratoxinu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej rozinek prodávaných ve společnosti Albert pod jejich privátní značkou. Laboratorní testy prokázaly nadlimitní hodnoty toxické látky.

Výsledky celoevropské kontroly e-shopů se zaměřením na potraviny

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce byla součástí kontrolního programu Evropské unie, který se zaměřil a e-shopy nabízející potraviny (CCP eFOOD). Prioritně chtěla zjistit, zda nabízené zboží je v souladu s právními předpisy Evropské unie. Zároveň se snažila docílit vyšší aktivity členských států při dohledu na obchodní transakce realizované na internetu. Jednalo se o první rozsáhlou akci tohoto typu.

Zamořená oblast na Zlínsku se rozšiřuje, prasata z domácích malochovů čeká porážka

Zamořená oblast doposud pokrývala přibližně 40% zlínského okresu. Nově ji veterináři, na základě vyhodnocení vývoje situace, rozšířili o 17 katastrů. Dále bylo Státní veterinární správou rozhodnuto, že všechna prasata z chovů, které nejsou zaregistrované dle plemenářského zákona, musí být do 11. března 2018 poražena.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder