Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Bezpečnost

Včelí mor v Moravskoslezském kraji

Velmi závažná nemoc, která dokáže zahubit veškeré včelstvo v úlu, se vyskytla v Moravskoslezském kraji v okrese Frýdek-Místek. Hygienici v letošním roce objevili již osm ohnisek nákazy včelím morem.

Na trhu se vyskytly nebezpečné skleničky

Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před používáním skleniček, jejichž prostřednictvím se do organismu mohou dostat toxické kadmium a olovo.

Celkem 57 osob se v Hradci Králové přiotrávilo jídlem z rychlého občerstvení

Fakultní nemocnice Hradec Králové se během pondělí a úterý tohoto týdne zaplnila lidmi se zažívacími potížemi. Všechny případy spojovala konzumace občerstvení v bistru Maxim v centru města. Nemocnice o celé situaci spravila Krajskou hygienickou stanici a v současné době se o případ zajímá i Policie ČR.

Na Moravě nařídila inspekce likvidaci falešného vína

Při kontrole provozovny v Dolních Bojanovicích v okrese Hodonín inspektoři na základě laboratorních testů odhalili víno s přídavkem vody 84%. Zároveň byl tento vzorek uměle přislazen.

Pro nadlimitní množství kadmia stahuje obchodní řetězec Globus z prodeje mražené chobotničky

Státní veterinární správa obdržela skrze systém rychlého varování RASFF od svých německých kolegů informaci, že se v mražených baby chobotnicích, u nás prodávaných na pultech obchodního řetězce Globus, vyskytuje nadlimitní množství toxické látky kadmia. Ihned nařídila závadnou potravinu stáhnout z trhu.

Výsledky kontroly v pražské tržnici SAPA

Státní veterinární správa ve spolupráci s Policií ČR, Celní správou a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí provedla velkou kontrolní akci zaměřenou na živočišné produkty v areálu pražské tržnici SAPA. Při ní byla odhalena řada nedostatků.

Inspekce nařídila z prodeje stáhnout fíky obsahující toxické látky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce díky laboratorním testům odhalila toxické aflatoxiny ve výrobcích „Fíky natural“ v jedné z provozoven společnosti Zdraví z přírody s.r.o. ve Zlíně. Ihned zakázala jejich další prodej a nařídila stažení zbylých závadných produktů z tržní sítě.

Mimořádná veterinární opatření v souvislosti s pseudomorem drůbeže na Zlínsku skončila

Státní veterinární správa zrušila svá mimořádná opatření ze 13. dubna letošního roku, kdy byla v malochovu drůbeže v obci Šanov na Zlínsku potvrzena tzv. Newcastleská nemoc, známá také pod názvem pseudomor. Pod mimořádná opatření spadal zejména zákaz přemisťování drůbeže, výstav, burz i trhů, který se týkal celkem třiceti katastrálních území, zasahujících až na Slovensko, jež tvořila ochranná pásma a pásma dozoru.

Instantní kakaa podrobena drobnohledu

Spotřebitelský časopis dTest provedl analýzu 16 různých instantních kakaových směsí. Podíl kakaového prášku tvoří v průměru 21%, kdežto cukr zaujímá minimálně 60% z obsahu. Mnohé překvapí i nezanedbatelné množství soli.

Konec kontrol vajec a vaječných výrobků na přítomnost fipronilu

K 25. dubnu 2018 končí mimořádná veterinární opatření ohledně vajec a vaječných produktů, které se před uvedením na trh musely podrobit testování na přítomnost nepovoleného pesticidu fipronil.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder