Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Jak snížit nadměrnou konzumaci alkoholu v České republice

V rámci Evropy patří Čechům smutné druhé místo ve spotřebě alkoholu. Investice do prevence, regulace reklamy i vyšší daně by mohly v boji s tímto nešvarem pomoci.
Jak snížit nadměrnou konzumaci alkoholu v České republice

„V Česku se spotřebuje 11,7 litru čistého lihu na osobu za rok, což nás v mezinárodním srovnání zařazuje na nelichotivé druhé místo ve spotřebě alkoholu v Evropě. Konzumace alkoholických nápojů má jednoznačně škodlivé důsledky a způsobuje či komplikuje celou řadu vážných onemocnění,“ zaznělo od mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové. Denně popíjí okolo 600 tisíc Čechů, nadměrně potom 100 tisíc z nich.

Co se dostupnosti alkoholu týče, ta se podle Centra ekonomických a tržních analýz (dále jen CETA) v průběhu posledních let příliš nezměnila. Spotřebu jako takovou však bezesporu ovlivňuje i každoročně se zvyšující příliv zahraničních turistů. Pro srovnání můžeme uvést, že v roce 2012 k nám zavítalo zhruba 7, 647 milionu návštěvníků, loni už jich bylo o cca 3 miliony více. Nejčastěji do Čech míří Němci, Rusové a Američané.

Přestože jsme v celoevropském měřítku obsadili druhou příčku, je třeba uvést, že podle údajů Českého statistického úřadu objem konzumovaného alkoholu klesá. V období let 2008 až 2017 se snížil o 5,77 %. V posledním desetiletí ubylo o více než 50 % trestných činů způsobených pod vlivem alkoholu, je o 44 % méně dopravních nehod zapříčiněných řízením pod vlivem alkoholu a skoro o pětinu méně lidí bylo přijato v nemocnici s duševní chorobou způsobenou alkoholem. Výjimku v této statistice tvoří úmrtí osob s alkoholickým onemocněním jater, které naopak stouplo o 18 %.

Třemi kroky vedoucími k omezení nadměrné konzumace alkoholu by se měly stát: prevence, regulace reklamy a zvýšení daně. Prevence spočívá ve vysvětlení škodlivosti a důsledků tohoto jednání. Ředitel CETA Aleš Rod uvedl: „Když nebudou lidé znát kontext, proč jim v jejich chování bráníme, budou stále hledat cestu. Bude se rozvíjet šedá ekonomika, při omezování prodejní doby alkoholu si budou lidé nakupovat do zásoby, při zvýšení daní nebo zavedení minimální ceny pro alkohol si koupí alkohol s rychlejším nástupem účinku.“ První regulace reklamy na alkohol proběhla před dvěma lety, kdy došlo ke zpřísnění zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Nyní připravuje Ministerstvo zdravotnictví společně s Odborem protidrogové politiky Úřadu Vlády další posílení snížení reklamy na alkoholické nápoje. Podle Štěpanyové právě ta způsobuje benevolenci naší společnosti vůči alkoholu, nehledě na negativní vliv na děti. V červenci sněmovna schválila vyšší daň pro tvrdý alkohol. Platit bude od ledna 2020.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder