Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ministr Stanjura tlačí na zavedení spotřební daně na víno

Ve vládní koalici je dusno kvůli spotřební dani na víno. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ji chce zavést už od ledna příštího roku, kdežto lidovci se k dané problematice stále staví zdrženlivě. Myslí si, že by tento krok mohl ohrozit konkurenceschopnost tuzemských vinařů.
Ministr Stanjura tlačí na zavedení spotřební daně na víno

Stanjura vidí v zavedení daně na tiché víno, které je od této povinnosti prozatím osvobozeno, spravedlivé zatížení všech druhů alkoholu. Z piva, lihovin i sektů se již daň delší dobu odvádí. „V současném systému čerpají daňové úlevy nejen domácí vinaři, ale také zahraniční producenti, kteří víno do Česka dovážejí. Minimálně dvě třetiny této daňové úlevy tak končí u jiných než českých daňových poplatníků,“ uvedl jeho mluvčí Stefan Fous. 

Stanjura v tomto týdnu na CNN Prima News řekl, že o zdanění tichého vína by už vláda měla rozhodnout, neboť má všechny podklady. Jednání pracovní skupiny zabývající se touto otázkou, jež vznikla loni v létě, podle něj už postrádá smysl. 

Existenci této pracovní skupiny však obhajuje ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Tiché víno je zdaněno již dnes, a to sazbou DPH ve výši 21 procent. Dalšímu zdanění se nebráníme. Je ale nutné najít model, který nezpůsobí znevýhodnění českých a moravských vinařů oproti zahraniční konkurenci a nezatíží je neúnosným množstvím byrokracie,“ prohlásil. Momentálně prý skupina pracuje na variantách možného řešení. „Čeká na doplněné analýzy od ministerstva financí a Svazu vinařů. Po dokončení možných variant rozhodne o dalším postupu rada předsedů koaličních stran,“ doplnil Výborný. 

Další analýzy však Stanjura už očividně připravovat nechce, přestože podklady pro pracovní skupinu ministerstvo financí stále chystá. Návrhy pro zdanění, které jeho resort přichystal, se skupina zabývala už v listopadu loňského roku a vycházely ze sazby 23,40 Kč na litr. Tato sazba platí pro šumivá vína. 

Na to by přistoupilo hnutí STAN. „Jsme určitě pro zavedení daně u tichých vín. Výši sazby nastavme tak, jak byla původně navržena v rámci konsolidačního balíčku, tedy 23,40 koruny za litr,“ potvrdila mluvčí STAN Sára Beránková. 

Zástupci vinařů pro změnu předložili návrh v podobě zavedení minimální jednotkové ceny za alkohol. K tomuto řešení se hlásí poslanecký klub Pirátů. Jejich šéf Jakub Michálek řekl: „Spotřební daň by měla odpovídat objemu alkoholu ve víně. Upřednostňujeme tedy model, kdy se daň odvíjí od množství alkoholu před daní z láhve.“ 

Pro zavedení daně je i TOP 09. „V tuto chvíli jednáme o parametrech. Chceme, aby to nepoškodilo vinohradníky nepřiměřenou administrativou. Parametry jsou projednávány v pracovní skupině, kde mají zástupce vinaři, ministerstva a poslanci,“ prohlásil místopředseda TOP 09 Michla Kučera.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder