Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin

Margarín Flora musí změnit obal, nařídila to potravinářská inspekce

Výrobce margarínu Flora musí změnit obal, jelikož klamal zákazníka. Nařídila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Margarín Flora musí změnit obal, nařídila to potravinářská inspekce

Na vrchním obalu margarínu Flora je výrobcem prezentováno, že je potravina vyrobena ze slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Po přečtení složení na obalu zjistíte, že výrobek obsahuje více palmového oleje řepkového oleje. Na základě těchto klamavých informací nařídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce společnosti změnit vizáž obalu.

Palmový olej je v poslední době velmi diskutabilním tématem mezi zákazníky, které jsou od nákupu potravin odrazovány různými médii. Výrobci se tak snaží najít jiné alternativy k palmovému oleji. To si zřejmě řekli ve společnosti Univeler, která se na obalu výrobku chlubila používáním slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Tím však narazila u Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Na tuto nesrovnalost upozornil časopis dTest, jak informuje portál Aktuálně.cz. Palmový olej, který je v povinném seznamu složení uveden na boční straně je ve výrobku ve větším množství než řepkový olej, tím se ale výrobce na viditelné vrchní straně už nechlubí.

Společnost Unilever by měla v termínovaném opatření uvést na obal výrobku informace, které nebudou pro zákazníka zavádějící.

Palmový olej si získal oblibu u výrobců pro velmi levnou komoditu na světových trzích a je také hojně používán pro své dobré vlastnosti, jednou z nich je udržení polotuhé konzistence výrobku i při pokojové teplotě.

Inspekce zahájila s firmou správní řízení, kdy společnosti hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder