Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Otřesné podmínky ve velkochovech nosnic

Podle údajů Českomoravské drůbežářské unie pochází téměř 90% tuzemské produkce vajec od slepic z klecového chovu. Ten představuje vůbec nejhorší možnou variantu, co se zacházení se zvířaty týče.
Otřesné podmínky ve velkochovech nosnic

Organizace OBRAZ – Obránci zvířat podnikla tajnou výpravu do čtyř klecových velkochovů slepic na našem území. Materiály sbírala po dobu 10 měsíců a svá zjištění podpořila 10 hodinových obrazovým záznamem. Aby nedošlo k pochybám o místě a datu natáčení, byl autor záběrů vybaven novinami, kde je jasně vidět datum, a GPS lokátorem, který potvrzoval jeho aktuální polohu. Na pořízených záznamech jsou vidět nuzné podmínky, kdy slepice žijí v přeplněných klecích. Některé z nich jsou zkrvavené, bez peří či jinak zraněné. Video také mnohdy zachycuje tlející mrtvoly nosnic a vejce napadená roztočem čmelíkem kuřím. Situace v jednotlivých velkochovech je téměř identická.

Záběry si prohlédl i ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Státní veterinární správy Petr Šafrán a shledal pouze pár jednotlivých pochybení (např. rozkládající se uhynulé kusy zvířat ponechané v klecích). Poté konstatoval fakta: „Slepice tahle v těch chovech žijí. Chápu některé oponenty, že tento chov není úplně ideální, že někdo může mít výhrady. Na druhou stranu, je to koncentrovaný chov, v podstatě až průmyslová produkce s cílem zajistit potraviny pro lidi.“ Zakladatel iniciativy Slepice v nouzi Petr Dobrý se snaží těmto ptákům pomoci a po roce, kdy by měla nastat jejich porážka, je vykupuje a rozdává lidem. O klecových chovech si myslí své: „My už tomu ani neříkáme chov slepic. My tomu říkáme živočišná výroba a výroba vajec. Jako by ty slepice vlastně už ani nebyly důležité.“

Západní Evropa od tohoto druhu chovu drůbeže ustupuje. V Belgii, Dánsku, Německu, Lucembursku, Maltě, Nizozemsku, Rakousku, Švédsku a Velké Británii klesla produkce vajec z klecových velkochovů na méně než polovinu. Nejjednodušeji lze klecový chov nahradit halovým chovem s podestýlkou. Slepice v něm mají možnost většího pohybu i lepší životní podmínky. Z jakého chovu vejce pochází, nepoznáte z obalu, ale podle prvního čísla, které je uvedeno přímo na něm, např. 3 značí klecový chov, 2 halový chov. Rozdíl v ceně pro konečného spotřebitele je přitom v řádu jedné, maximálně dvou korun za kus.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder