Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Téma Zemědělství

Články na IQSL.cz

Nová opatření ve Zlínském kraji kvůli africkému moru prasat

Po setkání členů Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy, myslivců a zástupců regionu došlo k návrhu na řadu opatření, aby se zamezilo rozšíření nemoci afrického moru prasat. Nejvíce se dotknou malochovů.

Ruský zákaz dovozu prasat a vepřového z Evropské unie skončil

Vývozci plemenných prasat, genetického materiálu z nich a některých vepřových produktů z Evropské unie (EU), tedy včetně České republiky, mohou opět exportovat do Ruska.

Potvrzen úhyn psa na Aujeszkyho chorobu

Tento týden na Písecku uhynul lovecký pes v důsledku Aujeszkyho choroby, což potvrdily veterinární testy. Je velmi pravděpodobné, že pes se nakazil od divokého prasete během lovu.

Nízká úroda jablek a její následky

Především jarní mrazíky, dlouhodobé deště a nepřízeň počasí připravily nejen české pěstitele o značnou část úrody jablek. V současné době se cena za kilogram jablek v obchodech pohybuje mezi 30 a 40 Kč a ke zdražování dochází i při výrobě produktů, jejichž součástí jablka jsou např. dětské výživy, džusy, atp.

Nejnovější fakta v případu Afrického moru prasat

Dne 13. října 2017 vydala Státní veterinární správa další shrnutí situace kolem nákazy divočáků nemocí Africký mor prasat. Statistiky jsou aktuální k datu 11. října 2017.

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 19.9. 2017

Situace ohledně nemoci Afrického moru prasat a s ním spojená mimořádná veterinární opatření je i nadále sledována. Poslední zprávy ze dne 14. září 2017 jsou následující.

Zavedena povinná kontrola vajec a vaječných produktů před vstupem na český trh

Kvalita vepřového masa v Čechách roste

České vepřové maso neobsahuje žádné zbytky antibiotik a hormonů, za pět let klesla jejich spotřeba o čtvrtinu.

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 20. 8. 2017

Nemoc je přenosná pouze mezi prasaty domácími a divokými, není nakažlivá pro člověka ani další živočišné druhy.

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 3. 8. 2017

Nemoc je přenosná pouze mezi prasaty domácími a divokými, není nakažlivá pro člověka ani další živočišné druhy.

Slovenští pěstitelé a chovatelé versus obchodní řetězce

Deset farmářů začalo budovat národní síť, kde chtějí prodávat potraviny pouze slovenského původu.

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 29. 7. 2017

Státní veterinární správa před nedávnem poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 21. 7. 2017

Státní veterinární správa před nedávnem poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 17. 7. 2017

Státní veterinární správa před nedávnem poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.

Africký mor prasat v ČR; aktuální informace ke dni 2. 7. 2017

Státní veterinární správa poprvé informovala o historicky prvním výskytu afrického moru prasat u nás. Pro člověka nepředstavuje žádné velké nebezpečí.

V Česku se objevil smrtelný africký mor prasat

Na území České republiky se objevil africký mor prasat v populaci prasat divokých. Nákaza není přenosná na člověka.

Nové případy ptačí chřipky v Evropě, veterináři jsou v pohotovosti

Čeští drůbežáři jsou v pohotovosti kvůli novým hlášením epidemie ptačí chřipky, které na svém území zaznamenaly některé státy Evropské unie.

Na obalu s vejci není země původu, ale země balení. Drůbežáři chtějí změnu

Čeští chovatelé slepic požadují, aby původ země odkud vajíčka pochází byl vytištěn také na krabičce, nikoliv pouze na vajíčku umístěné uvnitř.

Čeští producenti mléka dostanou finanční podporu

Z rozpočtu Evropské unie dostanou čeští farmáři přes 300 milionů korun jako kompenzaci za nízkou výkupní cenu mléka.

Ceny kravského mléka v Evropě začaly po dvou letech růst

Výkupní cena mléka po dlouhé krizi opět roste. Po dvou letech poklesu jde o první mírné zlepšení.

Ministerstvo zemědělství předloží vládě návrh na pomoc živočisné výrobě

Ministerstvo zemědělství vymýšlí další způsob finanční podpory, jak pomoci českému zemědělství v oblasti chovu dojnic a prasat.

Na přímé platby pro zemědělce je připraveno téměř 30 miliard korun

Zemědělci, kteří doposud podali žádosti o přímé platby z fondů EU jsou již z 98 procent vyřízeny. Vyplácení částek žadatelům na ozeleňování budou opožděné z důvodu vyplácení podle jiných pravidel.

Na boj proti suchu budou dotace

Vláda schválila, že od příštího roku půjdou ze státního rozpočtu na opatření proti suchu 2,4 miliardy korun.

Českého česneku se letos nasadilo málo, prohrává s Čínou

Zákazníci mohou přijít o kvalitní chuť česneku, může za to levnější dovoz ze zahraničí.

Vize zemědělství do roku 2030: více zeleniny, méně řepky

Ministerstvo zemědělství schválilo vizi s výhledem do roku 2030. Zvýšit by se měla především plocha pro pěstování zeleniny a počty chovu hospodářských zvířat, naopak se má snížit výměra na pěstování řepky.

Tuzemských meruněk bude letos málo

Nedávné ranní mrazy mohly způsobit pěstitelům ovoce, a to především peckovin, škodu na budoucí úrodě.

Kampaň na podporu konzumace ryb bude stát téměř sedm milionu

Ministerstvo zemědělství (MZe) spouští novou kampaň pod názvem Ryba na talíř, která má podpořit konzumaci sladkovodních ryb.

Česko bude mít celkem sedm agrárních diplomatů, o tři více

Rozšířit počet agrárních diplomatů plánuje Ministerstvo zemědělství, letos chce vybrat poslední tři.

Zásoba českých jablek je dostatečná. Dovoz se neočekává

Loňské léto bylo plodným rokem pro české pěstitelé jablek, jejich úroda byla nadprůměrná a tento rok se tak nemusí opakovat rekordní dovoz, jak tomu bylo v minulosti.

Loňské sucho přinese zdražení hovězího masa

Suché léto v loňském roce má veliký podíl na nedostatku krmiva pro hospodářská zvířata. Zemědělcům pomalu docházejí zásoby, což může přinést zdražení hovězího masa.

České farmáře trápí levný výkup mléka. Nejlevněji za šest let

Za posledních šest let prodávají farmáři na jihu Čech litr mléka za 7,55 koruny, což je o dvě koruny pod výrobní náklady. I když jsou ceny mléka velmi nízké, snižování počtu stád chovatele zatím neplánují. Cenu totiž částečně kompenzuje vývoz do sousedního Německa.

Likérka Jelínek sklidila rekordní množství švestek

V loňském roce sklidila Vizovická likérka Rudolf Jelínek z vlastních sadů rekordní množství švestek. Na letošní rok si Vizovická likérka naplánovala další postupné rozšíření sadů. Vlastními výpěstky chce být co nejméně závislá na dodavatelích ovoce.

Sklizeň ovoce vzrostla o 24 procent, rekordní rok měly hrušky

Minulý roky byl rokem hojnosti v oblasti pěstování ovoce. Mimořádné sucho se na rekordním sběru hrušek a jablek nepodepsalo. Nedostatek vláhy se projevil pouze nižší kvalitou. Výrazně menší plody se využily pro zpracování moštů a další průmyslové zpracování. V oblasti ovocnářství se v novodobé historii urodilo nejvíce hrušek.

Obliba českého skotu v Turecku roste. Vývoz českých býků je na vzestupu

V Turecku narůstající trend pomohl k vývozu českých býků do této země. Čeští chovatelé si pochvalují narůstající zájem o maso z českého skotu, které je ve velkém zkupováno za štědré ceny. Přestože je samotná doprava velmi drahá, dovoz se do této muslimské země vyplatí. Export skotu do Turecka v loňském roce dosáhl 780 milionů korun.

Mráz ukončil čekání na ledové víno. Bude kvalitní

Mrazivé počasí konečně dorazilo a jihomoravští vinaři se mohli po dlouhém čekání vrhnout do plného pracovního tempa. Na výrobu ledového vína vinaře vyhnal ranní a večerní mráz. Očekává se nadprůměrná kvalita speciálních sladkých nápojů, bude ho ovšem letos málo.

Externí zdroje

20.10.2016Lepší vakcinovat než zabíjet18.10.2016Experti v oblasti regulace přípravků na ochranu rostlin se sešli v Brně14.9.2016Postup nebezpečné nákazy skotu z Balkánu se zatím podařilo díky vakcinaci zpomalit18.8.2016Evropou se šíří nebezpečná virová nákaza skotu Evropou se šíří nebezpečná virová nákaza – nodulární dermatitida skotu18.5.2016Ministr Jurečka jednal v Bruselu o finanční podpoře pro producenty mléka a vepřového masa i o dvojí kvalitě potravin27.4.2016Plochy s GM plodinami ve světě poprvé poklesly12.4.2016Rada ministrů jednala o krizi na trhu s vepřovým masem a mlékem a potírání podvodů v potravinářství4.4.2016Prasata resistentní k PRRS viru15.3.2016Konference k problematice pesticidů22.2.2016Brambory budoucnosti17.2.2016EFSA: Průlom při hodnocení kumulativních rizik pesticidů10.2.2016Odborný seminář na téma rostlinolékařské péče9.2.2016Víceletý kontrolní plán pro rezidua pesticidů 2016 - 2018, ČR14.1.2016V ČR byla po více než roce potvrzena Aujeszkyho choroba u loveckého psa11.1.2016ČR součástí kontrolního plánu EU pro med a ryby7.1.2016Nové podmínky pro vyšetřování divokých prasat na přítomnost svalovce7.1.2016Nové podmínky pro vyšetřování divokých prasat na přítomnost svalovce6.1.2016Ročenka ekologického zemědělství 201430.12.2015Půda a organická hmota - odborný seminář26.11.2015Případů podezření na otravu včelstev letos oproti předchozím rokům ubylo19.11.2015Kampylobakterióza – pravda a mýty27.1.2012Dojnice a prasata: odezva zvířat je nejefektivnější pro hodnocení welfare
Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder