Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin

Protikuřácký zákon začne platit 31. května

Protikuřácký zákon začne platit poslední květnový den. Můžete se podívat, co všechno zákon zakazuje pro kuřáky a jak upravuje konzumaci alkoholu.
Protikuřácký zákon začne platit 31. května

Po vlně s pořízením elektronické evidence tržeb čeká tuzemské restaurace další zkouška. Tzv. "protikuřácký zákon" má vstoupit v platnost poslední květnový den. Jak bude celá situace vypadat se obávají zejména obce, které hledají způsob, jak zamezit nadměrnému hluku a koncentrovanému kouři přímo před lokálem. Lze totiž očekávat, že kuřáci budou vypovězení na tyto prostory. Protikuřácký zákon dovoluje si zapálit v restauracíh pouze elektronické cigarety a vodní dýmky.

Další úpravou bude, že výrobky pro kuřáky bude možné koupit pouze v prodejnách specializujících se na prodej těchto výrobků, jako jsou obchody s potravinami, hospody či stánky s pevnou konstrukcí. Alkohol a cigarety nebude dále možné si zakoupit v nemocnicích, ve školách, na akcích pro děti do 18 let, v dopravních prostředcích veřejné hromadné dopravy s výjimkou letadel či v prodejních automatech.

Místa, kde si nebude moci zapálit kuřák cigarety, vodní dýmku ani elektronické cigarety je hodně. Protikuřácký zákon nedovoluje kouřit ve vnitřních prostorách přístupné veřejnosti, v čekárnách a na nástupištích veřejné dopravy, v dopravních prostředcích veřejné dopravy, ve školách a na pracovištích s péčí pro děti. Na dalších místech určené pro děti, jako je dětské hřiště, vnitřní a venkovní sportoviště. Také se nebude smět kouřit v divadle, v kinech, v koncertních a sportovních halách, při tanečních a podobných akcí. Zoologické zahrady budou smět vyhradit stanoviště pro kuřáky, v ostatních prostorách zahrady bude platit zákaz.

Alkohol nebude možné v restauracích dále podávat osobám, u kterých je zjevné, že jsou již pod značnou mírou alkoholu nebo jinou návykovou látkou.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykovými látkami začne platit na Světový den bez tabáku, který je poslední květnový den, tedy 31.5.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder