Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin

Uzený losos obsahoval nebezpečného červa

Na základě podnětu od spotřebitele Ministerstvo zdravotnictví varuje před konzumací potraviny Losos divoký uzený – kousky“ s datem spotřeby do 22. 7. 2016.
Uzený losos obsahoval nebezpečného červa

Ministerstvo zdravotnictví na základě podnětu spotřebitele na zdravotní potíže po konzumaci potraviny „Losos divoký uzený - kousky 100 g, datum spotřeby 22. 7. 2016“(šarže L23012562/T4) informuje ve své tiskové zprávě o závadné potravině. Ryba obsahuje parazita, který je pro člověka nebezpečný.

V prodejně Albert na Václavském náměstí provedla Hygienická stanice hlavního města Prahy kontrolu, kde bylo zjištěno, že výrobek s L23012562/T4 s datem spotřeby 22. 7. 2016 již není k dispozici. Na místě byl tedy odebrán vzorek ze stejného výrobku s datem spotřeby do 11. 8. 2016. Prodávajícím potraviny je společnost NEKTON – Vrňata.

Laboratorní analýza ukázala přítomnost parazitického červa Anisakis simplex, ten se může nacházet v trávícím traktu mořských ryb. Spotřebitel po konzumaci živé larvy může mít velké zdravotní potíže, které mohou proniknout přes žaludeční stěnu do vnitřních orgánů. Larvy vyskytující se v tělní dutině nebo svalovině jsou také silným alergenem.

Larvy jsou usmrceny při dostatečné tepelné úpravě nebo při jeho zmrazení.

O výskytu zdravotně nebezpečného výrobku byly informovány příslušné orgány státního dozoru k sídlu firmy, kteří provedly oznámení prodávajícímu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder