Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin

Zásoba českých jablek je dostatečná. Dovoz se neočekává

Loňské léto bylo plodným rokem pro české pěstitelé jablek, jejich úroda byla nadprůměrná a tento rok se tak nemusí opakovat rekordní dovoz, jak tomu bylo v minulosti.
Zásoba českých jablek je dostatečná. Dovoz se neočekává

Díky bohaté úrodě v předchozím roce jsou zásoby jablek pro letošní rok dostatečné. Čeští pěstitelé pokryjí pulty obchodů až do konce další sklizně, tedy do začátku července, uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík . K dostání tak bude mít zákazník česká jablka po celý rok a nebude se muset opakovat jejich loňský rekordní dovoz.

Ještě začátkem února tohoto roku bylo ve skladech českých pěstitelů 37.100 tun jablek, v meziročním porovnání o 25 procent více. Jarní mrazíky, které jsou z jara běžné se nedostavily a poupata tak nezdecimovaly. Vliv velmi suchého léta se jabloní také nedotkl. Meziroční sklizeň jablek vzrostla o 19 procent na 155.640 tun jablek, což představuje nejvyšší sklizeň za posledních sem let.

Přicházející jaro je pro prodejnost jablek nejsilnějším obdobím v roce. Průměrná roční spotřeba jablek na jednoho Čecha je kolem 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. V České republice se pohybuje celková spotřeba čerstvého ovoce okolo 80 kilogramů na osobu za rok.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder