Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Běloruské embargo na dovoz některých zemědělských produktů se bude týkat také České republiky

Rada ministrů Běloruska 6. prosince rozhodla, že od 1. ledna 2022 zakáže dovoz vybraných zemědělských produktů z Evropské unie (EU), USA, Velké Británie, Kanady a dalších zemí. Reaguje tak na uvalení pátého balíčku sankcí na běloruské fyzické a právnické osoby za napomáhání nelegální migraci z Blízkého východu do EU. Platnost embarga je prozatím stanovena na dobu šesti měsíců.
Běloruské embargo na dovoz některých zemědělských produktů se bude týkat také České republiky

Rada ministrů Běloruska 6. prosince rozhodla, že od 1. ledna 2022 zakáže dovoz vybraných zemědělských produktů z Evropské unie (EU), USA, Velké Británie, Kanady a dalších zemí. Reaguje tak na uvalení pátého balíčku sankcí na běloruské fyzické a právnické osoby za napomáhání nelegální migraci z Blízkého východu do EU. Platnost embarga je prozatím stanovena na dobu šesti měsíců.

Zákaz se vztahuje na dovoz potravinových přípravků, živých neplemenných prasat, určitých druhů masa, živočišného tuku, uzenin, mléčných výrobků (vyjma bezlaktózových), ovoce, ořechů, zeleniny (vyjma osiva), sladkostí, pečiva a dalších vybraných produktů. Naopak dovozu zboží pro osobní potřebu se netýká.

V konceptu celkového českého exportu postihnou běloruské protisankce pouze necelé 1 % exportovaných položek, nicméně i tak embargo zasáhne 80 % českého agrárního exportu do této země, přičemž mezi nejvyváženější položky patří potravinové přípravky. V loňském roce se od nás do Běloruska vyvezly zemědělské produkty, na něž se nyní bude vztahovat sankce, v celkové hodnotě 78 milionů korun (pozn. z toho 61,5 milionů Kč činily právě potravinové přípravky).  

Seznam jednotlivých zemědělských produktů, jež podléhají embargu naleznete na webu Ministerstva zemědělství (zde).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder