Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Články v sekci Kvalita

Obliba regionálních potravin stoupá

U spotřebitelů se opětovně zvýšil zájem o regionální potraviny. Analýza prodeje ukázala, že částečně opadly obavy z dražších lokálních produktů, které způsobila vysoká inflace. Někteří drobní výrobci však přiznávají, že mají problém dostat své produkty do velkých řetězců.

Jak si vedl burčák v roce 2023

Počet nevyhovujících vzorků burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu (ČZHM) v porovnání s předchozími třemi lety v prodejní sezóně 2023 mírně vzrostl, odhalily výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Přísnější pravidla na značení původu medu

Evropská unie (EU) se dohodla na přísnějších pravidlech při označování medu, marmelád a džusů. Podnětem se stalo zjištění, že bezmála polovina medů dovážených do EU je nejasného původu či nevalné kvality vzhledem k přidanému cukru. Nově proto na obalech budou muset být uvedeny konkrétní informace o zemi původu a podílu směsí ve výsledném produktu. Právní předpis začne platit, jakmile jej schválí Evropský parlament a jednotlivé členské státy.

Pomoc potravinových bank v roce 2023

V loňském roce se potravinovým bankám podařilo nashromáždit dohromady 13 200 tun potravin a pomoci tak více než 400 tisícům lidí v nouzi.

Nákupní chování Čechů

Čtyři z pěti nakupujících navštíví v průběhu týdne 2 až 3 obchody, každý pátý člověk pravidelně chodí pouze do své oblíbené prodejny. Pro volbu obchodu pro pravidelný větší nákup mají zásadní vliv vzdálenost od bydliště, sortiment a výše slevových akcí.

Potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina opět zabodovaly

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se v rámci pravidelné kontrolní akce věnovala potravinám nesoucím ocenění značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2023, podobně jako v předcházejících letech, potvrdily jejich vysokou jakost a bezpečnost.

Pozitivní zpráva: počet závad při prodeji vánočních kaprů v meziročním porovnání klesl

Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) před Vánocemi zkontrolovali více jak 670 prodejců kaprů (pozn. z bezmála 3000 nahlášených prodejních míst). Prohřešek odhalili pouze u 1,6 % z nich. Meziročně se situace zlepšila a snížil se počet pochybení.

Výpočet Nutri-Score má od ledna 2024 nový algoritmus

Nový algoritmus pro výpočet Nutri-Score, který vstupje v platnost od ledna letošního roku, zpřísní hodnocení části potravin. I nadále však zůstává tento sytém pro označování výživových hodnot na obalu potravin dobrovolným.

Loni se cena kakaa na trhu v Londýně vyšplhala nejvíce od roku 1989

Zřejmě nejvyšší nárůst za více jak 30 let zaznamenala cena kakaa na komoditní burze v Londýně, důsledkem by mj. mohlo být další zdražování čokolády.

Z 21 hodnocených vzorků olivových olejů nevyhověly právním předpisům dvě třetiny

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) si v rámci tematických kontrol vzala na paškál jakost olivových olejů. I když Česká republika nepatří mezi produkční země tohoto druhu potraviny, kontrola proběhla dle standardů evropských právních předpisů.

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder