Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Česká republika po vyhodnocení přijatých opatření zrušila mimořádná veterinární opatření na hovězí maso dovážené z Polska

Státní veterinární správa zrušila mimořádná veterinární opatření platná od 21. února letošního roku. Čeští odběratelé hovězího masa z Polska tak již nemají povinnost jej před uvedením do oběhu nechat laboratorně vyšetřit na přítomnost bakterií salmonel. Intenzivní kontroly však budou nadále pokračovat.
Česká republika po vyhodnocení přijatých opatření zrušila mimořádná veterinární opatření na hovězí maso dovážené z Polska

Polsko poskytlo Evropské komisi a České republice záruky, že podniklo maximum pro to, aby se na trhu neobjevovalo maso skotu nevhodné pro lidskou spotřebu. Nicméně nic se nemění na dlouhodobě platné povinnosti hlášení přijetí potravin živočišného původu ze zahraničí 24 hodin předem. Inspektoři ve spolupráci s policií a celníky budou tak mít možnost i nadále odebírat vzorky masa a kontrolovat vozidla převážející potraviny na silnicích.

 „Informace, které nám Polsko zaslalo, jsme vyhodnotili jako dostačující. Proto jsme se dnes rozhodli ukončit mimořádná veterinární opatření. To ale neznamená, že přestaneme kontrolovat dovozy, pouze skončí povinnost dovozců nechat hovězí maso z Polska laboratorně vyšetřit. Veterináři se i nadále intenzivně zaměří na kontrolu rizikových potravin, tedy zejména drůbežího a hovězího masa. Ochrana zdraví spotřebitelů je pro mě nejvyšší prioritou,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Na polských jatkách nyní probíhá audit inspektorů Evropské unie. V pondělí byl projednán harmonogram kontrol, které proběhnou v nejbližších dvou týdnech.

Od začátku tohoto roku pracovníci Státní veterinární správy odebrali téměř 250 vzorků polského hovězího masa, které byly následně senzoricky posouzeny a vyšetřeny na přítomnost reziduí veterinárních léčiv a salmonelu. Nevyhověl jeden z podniku Zaklad Przemyslu Miesnego BIERNACKI Sp.zo.o. a to díky zjištění Salmonelly Entreditidis.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder