Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Česká republika získala opět status země prosté ptačí chřipky

Zprávu o tom, že Česká republika je od 12. června 2020 prostá aviární influenzy, naleznete na oficiálním webu Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE). Tato informace má velký význam s ohledem na obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi.
Česká republika získala opět status země prosté ptačí chřipky

Letos byla v ČR vyhlášena dvě ohniska ptačí chřipky v chovech drůbeže a to 18. ledna v malochovu v obci Štěpánov nad Svratkou (pozn. kraj Vysočina) a druhé 17. února v komerčním chovu ve Slepoticích (pozn. Pardubický kraj). Po třech měsících od likvidace posledního ohniska zaslala Státní veterinární správa (SVS) OIE prohlášení, že se u nás již tato nebezpečná nákaza nevyskytuje, a žádala o opětovné zařazení mezi země prosté aviární influenzy.

Článek s oficiálním uznáním České republiky prosté této choroby je nyní přístupný všem 182 členským zemím OIE. Státní veterinární správa (SVS) navíc poslala formální dopis kompetentním osobám všech zemí, které na základě potvrzených ohnisek ptačí chřipky na našem území oznámily, že v souvislosti s danou situací omezí dovoz drůbeže a drůbežích produktů z ČR. Okamžité reakce se dočkala od Hongkongu, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie, jež výše zmíněná omezení zrušily.

„Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k obnovení zahraničního obchodu s drůbeží a jejími produkty zpět na úroveň před výskytem nákazy,“ prohlásil Zbyněk Semerád ústřední ředitel SVS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder