Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Česká republika získala zpět status země prosté ptačí chřipky

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) na svém webu uvádí, že Česká republika je od 26. července 2021 prostá aviární influenzy (ptačí chřipky). Tato skutečnost má velký význam pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi.
Česká republika získala zpět status země prosté ptačí chřipky

Letos bylo na našem území vyhlášeno celkem 37 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno v chovu ptáků držených v zajetí. Nákaza se nevyhnula komerčním chovům ani neevidovaným malochovům. První nález se datuje k 22. lednu, a to v obci Dlouhá Lhota u Tábora (pozn. Jihočeský kraj). Poslední ohnisko bylo potvrzeno 18. května v Mladé Boleslavi – Čejeticích a závěrečná dezinfekce zde proběhla 28. června. Aktualizovaná pravidla OIE říkají, že členský stát smí deklarovat změnu nákazového statusu po uplynutí minimálně 28 dní od dokončení opatření v posledním ohnisku (v našem případě 26. července), což Státní veterinární správa (SVS) obratem učinila.

Díky zveřejnění článku se informace stala oficiální a je přístupná všem více než 180 členským zemím OEI. SVS se o novém statusu rozhodla informovat veškeré země, které v letošním roce kvůli výskytu aviární influenzy omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů od nás, formou dopisů adresovaných kompetentním osobám.

„Věříme, že třetí země na tuto informaci rychle zareagují a v krátké době dojde k obnovení zahraničního obchodu s drůbeží a jejími produkty zpět na úroveň před výskytem nákazy,“ prohlásil ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder