Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

EET se rozšíří do dalších sfér

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a dojde k rozšíření elektronické evidence tržeb na další odvětví. Některé služby a zboží se přitom přesunou do desetiprocentní sazby DPH.
EET se rozšíří do dalších sfér

V pátek schválila spuštění třetí vlny elektronické evidence tržeb (dále jen EET) sněmovna. Došlo tak k přehlasování veta Senátu. EET by se nyní měla rozšířit mezi další obory podnikání, jako jsou řemeslníci, lékaři, advokáti či taxikáři. Malým podnikatelům (pozn. s tržbami do 600 tisíc Kč) povolí evidenci v off-line režimu ve formě papírových účtenek. „Navrhované řešení tak nepředstavuje osvobození od zákona o evidenci tržeb, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda budou evidovat on-line, nebo prostřednictvím tohoto modelu,“ objasňuje Alena Schillerová, ministryně financí.

Vodné, stočné, stravovací služby (včetně podávání nealko nápojů), úklidové práce, domácí pečovatelské služby, kadeřnické služby, opravy jízdních kol, obuvi, oděvů a textilních výrobků, prodej točeného piva a audioknih nyní přejdou do desetiprocentní sazby DPH. „Významné snížení DPH, které evidenci tržeb bude provázet, má primárně za cíl podnikatelům zvýšit čistou marži. V případě vodného a stočného však dojde i ke snížení cen pro konečné spotřebitele, protože v oblasti vodárenství je ministerstvo financí cenovým regulátorem,“ uvedla Schillerová.

Výjimka z EET trvá u předvánočního prodeje sladkovodních ryb v období od 18. do 24. prosince a to v provozovnách, kde se konají pouze tyto tržby. Z EET budou i nadále vyjmuty některé sociální služby, nevidomí či určité tržby z telekomunikační sféry, z obchodní letecké dopravy, aj.

Jako u prvních dvou vln platí, že ti, u kterých nově vznikla povinnost evidence tržeb, mohou prosadit jednorázovou slevu na dani z příjmů fyzických osob ve výši až 5 tisíc Kč. Navíc Ministerstvo financí ve své zprávě konstatuje: „Pokud podnikatel nebude objektivně schopen zajistit odpovídající internetové připojení, požádá o povolení, na základě něj pak bude moci evidovat své tržby ve zjednodušeném režimu, aniž by tím došlo k zásadnímu ztížení, či dokonce znemožnění plynulého výkonu jeho podnikatelské činnosti.“

Proti planosti novely zákona se plánuje ohradit strana Pirátů i ODS, kteří budou svou námitky směřovat k Ústavnímu soudu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder