Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Elektronickou evidenci tržeb schválil Senát, míří k podpisu prezidenta

Ve středu Senát schválil podle očekávání zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od toho slibuje omezení daňových úniků. Odhaduje se, že do státní pokladny přinese až 18 miliard korun.
Elektronickou evidenci tržeb schválil Senát, míří k podpisu prezidenta

Návrh na zavedení elektronické evidence tržeb (EET) prosazovaný ministrem financí Andrejem Babišem ve středu schválil podle očekávání Senát. Do státní pokladny by měl přinést podle odhadů až 18 miliard korun a měl by omezit daňové úniky. Pravicová opozice se zavedením nesouhlasí, podle ní elektronická evidence tržeb zlikviduje řadu drobných živnostníků.

Předseda za ODS Petr Fiala udělá vše pro to, aby zákon v platnost nevstoupil, chce se obrátit na Ústavní soud. Fiala také dodal, že pokud se jeho strana dostane do vlády, zruší zákon o EET a kontrolní hlášení u DPH, který zbytečně administrativně zatěžuje podnikatele.

Pravděpodobně už od listopadu tohoto roku se do evidence jako první zapojí hotely a restaurace. Návrh také počítá se snížením DPH pro stravovací služby z původních 21 procent na 15.

Poté mají být do půldruhého roku evidovány všechny tržby mimo řemeslníky. Podnikatelé budou muset poslat finanční údaje o tržbě nejpozději při zaplacení zboží nebo služby a vystaví zákazníkovi účtenku.

Jakmile norma vyjde ve Sbírce zákonů, nastane 7 měsíční lhůta. Po tuto dobu bude systém vytvořen a testován. Ministerstvo financí předpokládá, že nabytí zákona proběhne k účinnosti do konce roku 2016.


Norma nyní čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana, který návrh již dříve podpořil.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder