Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce odhalila cukrovinky představující riziko pro alergiky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na trhu objevila dvě sladkosti, které jsou pro alergiky nebezpečné díky nepravdivým či nedostatečným informacím na etiketě. S okamžitou platností nařídila jejich stažení z prodeje.
Inspekce odhalila cukrovinky představující riziko pro alergiky

Produkt Madison – Sušenky s kousky tmavé a mléčné čokolády a rozinkami v balení o hmotnosti 150g, s datem minimální trvanlivosti 12. března 2019, šarže L3181111, země původu Polsko, inspektoři odhalili v obchodním řetězci Kaufland Česká republika v.o.s. Laboratorní testování ukázalo přítomnost arašídů v koncentraci 2670 miligramů na kilogram. Na obalu je uvedeno, že potravina „může obsahovat stopy arašídů“. Získané hodnoty limit pro tzv.„stopu“ překračují více než stonásobně. Naměřené množství představuje pro osoby s alergií či intolerancí na arašídy značné zdravotní riziko.

Druhým nevyhovujícím výrobkem je ROSHEN, bublinková hořká čokoláda v balení o hmotnosti 85g, datum minimální trvanlivosti 30. září 2019, šarže 31.03.18 1, země původu Ukrajina. Tuto potravinu nařídila inspekce stáhnout z prodejní sítě společnosti VIOLET KANGAROO s.r.o., neboť analýza prokázala přítomnost alergenu mléčná bílkovina (v koncentraci 2970 miligramů na kilogram). Na etiketě informace o výskytu daného alergenu zcela chybí. Opět se tedy jedná o nebezpečnou potravinu pro osoby s alergií nebo intolerancí tentokráte na mléčnou bílkovinu.

S kontrolovanými osobami proběhne správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder