Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Konec „levné“ rýže

Šetření Evropské unie potvrdilo podstatný nárůst dovozu rýže indica z Kambodže a Myanmaru, které evropským producentům způsobilo značené hospodářské škody. Na jeho základě bylo rozhodnuto o obnovení dovozního cla této potraviny výše zmíněným státům.
Konec „levné“ rýže

Kambodža a Myanmar patří mezi země, kde platí obchodní režim Evropské unie „Vše kromě zbraní“, což v praxi znamená, že na evropský trh smí uvádět veškeré své produkty (mimo zbraní a střeliva) bez cla a kvót.

Žádost o přezkoumání situace a udělení opatření byla podána italskou vládou v únoru loňského roku a postavily se za ni veškeré další členské státy Evropské unie, u nichž se rýže pěstuje. Samotné formální šetření Komise započalo v březnu 2018. Podle jeho výsledků v posledních pěti vegetačních období dovoz rýže indica z obou zemí narostl o 89 procent, její cena byla významně nižší než ceny na trhu Evropské unie a v rámci sledovaného období neustále klesala. Na to doplatili producenti v Evropské unii, neboť jejich podíl na trhu se snížil z 61 na 29 procent.

V návaznosti na zjištěné skutečnosti se Komise rozhodla zavést ochranná opatření. Konkrétně se jedná o obnovení obvyklého dovozního cla této potraviny pro výše zmíněné státy, které se bude v průběhu tří let postupně snižovat. První rok by mělo činit 175 eur za tunu, v druhém roce 150 eur za tunu a ve třetím 125 eur za tunu. Celé znění ochranného opatření lze nalézt v Úředním věstníku Evropské unie ze dne 17. ledna 2019.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder