Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Koronavirus má na svědomí nelegální prodej divoké zvěře na tržnici ve Wu-chanu

Každým dnem přibývá zpráv o šíření neznámého typu koronaviru. Nákaze podlehla již řada obětí, číslo se mění doslova každým dnem. Nyní vyšlo najevo, že příčinu jeho vzniku lze vysledovat k nelegálně prodávaným divokým zvířatům na tržnici ve velkoměstě Wu-chan.
Koronavirus má na svědomí nelegální prodej divoké zvěře na tržnici ve Wu-chanu

 

„Původ nového koronaviru je divoká zvěř, která se prodávala na wu-chanské tržnici s mořskými produkty,“ informoval novináře ředitel čínského centra pro zadržování šíření nemocí a prevenci Kao Fu. Čínské tržnice, kde se mnohdy nachází z velké části upytlačená divoká zvířata, často představují semeniště nemocí a líheň virů, které tu zmutují a poté jsou schopny se přenést na člověka. Spousta různých druhů živočichů je společně uskladněna na malém prostoru, kde jsou výkaly a moč smíchané dohromady. Řada z nich trpní nadměrným stresem, což vede k selhávání jejich imunitního systému. Přesně tyto dva faktory představují ideální podmínky pro vznik nových virů. Předběžné zprávy hovořily o tom, že se lidé virem nakazili od hadů. Vládní poradce pro zdravotnictví Čung Nan-šan za potenciální zdroje nákazy označil též jezevce a krysy.

Aktuálně zde máme vir, který působí plicní onemocnění. Čína již přistoupila k řadě opatření, aby zamezila šíření nákazy, např. omezila cestování do Wu-chanu, tamním obyvatelům zakázala město opouštět, přerušila fungování městské veřejné dopravy. Na situaci reagují i další země. Řada aerolinek pozastavila lety do oblasti. Okolní státy uzavírají vzájemné hranice.

Tržnice v Číně se již v minulosti staly zdrojem infekčních chorob. Jednou z nejznámějších kauz se stalo onemocnění SARS (pozn. těžký akutní respirační syndrom), které si v období let 2002 – 2003 vyžádalo celkově přes 700 lidských životů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder