Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Opětovně jsme porazili ptačí chřipku v chovech drůbeže

Česká republika (ČR) získala 11. července 2023 status země prosté ptačí chřipky u drůbeže. Informaci na svém webu zveřejnila Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH). Tento výrok představuje významný krok k uvolnění obchodu s drůbeží a drůbežími produkty se státy mimo Evropskou unii (EU).
Opětovně jsme porazili ptačí chřipku v chovech drůbeže

Veřejný článek je přístupný všem 183 členským zemím WOAH. Státní veterinární správa (SVS) v brzké době ještě rozešle oficiální dopisy autoritám veškerých zemí, které v letošním roce s ohledem na výskyt ptačí chřipky omezily dovoz výše zmíněných komodit z našeho území.

„Věříme, že země mimo EU na získání statusu pro ČR pozitivně zareagují a v krátké době dojde k uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty,“ prohlásil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Letos u nás bylo postupně vyhlášeno 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a ptáků držených v zajetí (pozn. první 2 ohniska se datují do 2. ledna – jedno v malochovu drůbeže ve Velké Bukovině v Ústeckém kraji, druhé v komerčních chovu v Sedlčanech ve Středočeském kraji; naopak poslední ohnisko bylo potvrzeno 12. května v malochovu ptáků držených v zajetí v Kladně ve Středočeském kraji).

„Přestože se situace ohledně ptačí chřipky v chovech v ČR i v celé Evropě v poslední době uklidnila, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje. Proto bychom chtěli chovatele upozornit na to, že riziko zavlečení nákazy do chovů přetrvává a je nutné dodržovat pravidla biologické bezpečnosti,“ nabádá Semerád.

SVS radí chovatelům, aby se vyvarovali krmení domácích masožravců syrovým masem volně žijících ptáků a drůbeže a aby zamezili kontaktu s mrtvými ptáky.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder