Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Povinné údaje na obalech potravin

Ke konci tohoto roku vstoupí v platnost nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Znamená to, že výrobci budou muset na potravinách uvádět výživové údaje podle stanovených podmínek.
Povinné údaje na obalech potravin

Od 13. prosince roku 2016 budou muset výrobci uvádět na obalu výrobku sedm údajů, kterou bude potravinářům ukládat Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách zákazníkům. Konkrétně bude povinností uvádět energetickou hodnotu, bílkoviny, sacharidy, množství tuků, nasycených mastných kyselin, cukrů a soli. Množství použití kuchyňské soli v potravině už nebude možné skrývat pod množství sodíku.


Další změnou bude například minimální velkost písma na obalech a povinnost uvádět zemi původu. Výška malého písmene „x“ nesmí být menší než 1,2 milimetrů, z čehož vychází i ostatní velkost písma povinného textu. Díky nařízení evropské legislativy budou muset čeští výrobci dodržovat nová pravidla a většina z nich bude muset kvůli tomu změnit obal.


Podle nařízení bude povinné uvádět informace o potravině na viditelném místě čitelně, neměly by být schovány v záhybu obalu nebo třeba pod obrázkem.

Některá nařízení začala platit již před dvěma roky, konkrétně od 13.12.2014, zatímco povinnost uvádět údaje o výživové hodnotě potravin bude platit až od 13.12.2016. Výrobci budou smět po tomto termínu doprodat zboží se starým značením, pakliže bylo dodáno před nabitím účinnosti do obchodu.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder