Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Skandál na jatkách v Polsku

O víkendu polská televize TVN24 odvysílala reportáž, kterou se podařilo natočit jednomu z jejích pracovníků. Ten se v utajení nechal zaměstnat na jatkách a zdokumentoval výkup nemocných krav, jejich následné zpracování a vydání masa dále do oběhu jako zdravotně nezávadného.
Skandál na jatkách v Polsku

Případ se odehrál na jatkách v Mazovském vojvodství na východě země. K porážkám nemocných krav, které byly dováženy téměř výhradně za tmy, zde docházelo opakovaně. Aniž by maso shlédl veterinární lékař, bylo označeno za nezávadné pro lidskou spotřebu a uvolněno na trh. Polská veterinární správa (GIW) již na internetu vydala prohlášení, že výše zmíněná jatka přišla o povolení k činnosti a maso, u něhož nelze prokázat, že prošlo veterinární kontrolou, bylo staženo z prodeje.

 „Hned poté, co jsem obdržel informace o problémech na polských jatkách, jsem inicioval setkání se svým polským kolegou. Důrazně jsem jej požádal o oficiální informace, které vyhodnotíme a přijmeme odpovídající opatření,“ vyjádřil se ke kauze ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle vyjádření polské strany nebylo žádné maso z problematických jatek exportováno mimo zemi. Navzdory tomuto ubezpečení se po domluvě se Státní veterinární správou zvýšila intenzita kontrol hovězího masa z Polska. Dalším krokem ministra Tomana by měla být schůzka s polskou velvyslankyní, po které bude vyžadovat oficiální stanovisko a seznam opatření, které Polsko hodlá přijmout.

Polsko se řadí mezi přední evropské vývozce hovězího. Ročně exportuje téměř 83 procent ze své celkové produkce do zahraničí. Česká republika patří mezi jeho odběratele, v loňském roce jsme z Polska odebrali přes 14 300 tun hovězího masa.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder