Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Slovensko zavádí zálohu na plastové lahve i plechovky

Začátkem roku 2022 začne na Slovensku platit zálohový systém pro plastové lahve a plechovky, který by měl přinést snížení celkového množství odpadu a vyšší recyklaci v oblasti nápojových obalů. Do projektu se zaregistrovalo více než 2000 sběrných míst, včetně projeden.
Slovensko zavádí zálohu na plastové lahve i plechovky

"Plastové lahve a plechovky považujeme za ekologický problém, protože končí tam, kde nemají, a to v přírodě a v našich řekách. Je to důsledek toho, jak přistupujeme k odpadům z obalů my všichni jako spotřebitelé. Zálohový systém přináší řešení v podobě zvýšení motivace vrátit plastové lahve a plechovky zpět do obchodu," říká ředitelka pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucia Morvaiová.

Na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do 3 litrů označené písmenem Z (mimo výjimek jako např. lahve na mléko, sirupy či lihoviny) se bude vztahovat záloha 15 eurocentů (pozn. při současném kurzu necelé 4 Kč). V přechodném období, tj. do konce měsíce června 2022, je umožněn ještě prodej v nezálohovaných obalech.

Vratnou zálohu získají spotřebitelé po odevzdání plastových lahví a plechovek v menších prodejnách či prostřednictvím odběrných automatů. Jeden maloobchodní řetězec také zákazníkům umožní, aby tyto peníze darovali neziskové organizaci, jež se zabývá nelegálními skládkami odpadů a organizuje čištění veřejného prostranství.

Ročně se ve slovenské tržní síti objeví cca miliarda PET lahví, přičemž až dvě pětiny skončí na skládkách. Ambiciózní plán Slovenská počítá s tím, že do roku 2025 vysbírá 90 % plastových lahví a plechovek.

Provozovatelem zálohového systému na Slovensku je nezisková organizace, která vznikla spojením sil sdružení výrobců nealkoholických nápojů, piva a svazů obchodníků. Část firem již avizovala, že spotřebitelům poskytne plátěné tašky, případně jiné pomůcky, ke snadnější přepravě prázdných plastových obalů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder