Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vláda schválila návrh zákona redukující zbytečné plastové odpady

Návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků, jež převádí evropskou směrnici o jednorázových plastech do českého práva, se po schválení vládou posunul do parlamentu.
Vláda schválila návrh zákona redukující zbytečné plastové odpady

„Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadných akcí. Pokud se týká zákazu vybraných jednorázových výrobků, již dnes k nim existuje řada opakovaně použitelných alternativ a ročně tak můžeme uspořit milióny kusů plastových výrobků. Kromě toho třeba také pomůže lidem lépe nakládat s plastovými odpady a obce dostanou příspěvek na úklid veřejných prostor,“ vysvětluje hlavní myšlenky zákona ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zákaz uvádění na trh by se měl týkat jen části jednorázových výrobků z plastu, např. vatových tyčinek, příborů, talířů, brček, nádob na potraviny, kelímků, tyček k balónkům, atp. Toto opatření by mělo přinést snížení roční spotřeby daných plastových produktů o cca 1,77 miliardy kusů. Projde-li návrh přes parlament, zákaz začne platit po 1. červenci 2021. Doprodej zásob bude umožněn po dobu jednoho roku.

Nová legislativa by výrobcům přinesla také určité povinnosti. Mezi ně patří informovat zákazníky o správném zacházení s odpady (pozn. především těch z hygienických pomůcek a tabákových výrobků) či značení výrobků z plastů. To by se dotklo cigaret s filtry, samostatně prodávaných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků. Další novinkou by byla rozšířená odpovědnost výrobců určitých plastových odpadů, např. výrobci cigaret s filtrem by se podíleli na úklidu odpadů ze svých výrobků v obcích.

Kontrola plnění nařízení bude v kompetenci České obchodní inspekce, Státní potravinářské a zemědělské inspekce a krajských hygienických stanic.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder