Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vyšší pokuty za klamavé značení biopotravin

Vláda zvedla maximální výši pokuty za klamavé označování potravin z ekologického zemědělství na dva miliony korun. Na balených biopotravinách určených na náš trh přibude značení tzv. biozebrou.
Vyšší pokuty za klamavé značení biopotravin

Novela zákona o ekologickém zemědělství nyní čeká na schválení v Parlamentu. „Současná právní úprava předpokládá vydání certifikátu na bioprodukci ze strany kontrolního subjektu nejdéle na 15 měsíců, a to v návaznosti na provádění každoročních kontrol dodržování pravidel ekologické produkce. Nové nařízení umožňuje, ze splnění určitých podmínek, prodloužení doby mezi dvěma fyzickými kontrolami na 24 měsíců. Z tohoto důvodu se navrhuje prodloužení platnosti certifikátu z 15 na 26 měsíců,“ uvádí důvodová zpráva k novele.

Změna maximální výše pokuty (pozn. oproti stávající dvojnásobná) by měla plnit především preventivní funkci. Ve zprávě se dále uvádí, že v předchozích dvou letech činila nejvyšší uložená sankce 20 tisíc korun. K nejvíce pochybením docházelo při prodeji potravin skrze e-shopy.

Balené biopotraviny, které získají certifikaci v České republice a budou určeny pro tuzemský trh, povinně ponesou značení ve formě tzv. biozebry. „U ostatních produktů je toto označování dobrovolné. Cílem této úpravy je, aby produkty, které budou označeny ´biozebrou´ prošly naším kontrolním systémem, což by mělo vést k tomu, že toto označení zaručí bezreziduovost produktů a v konečném důsledku posílení důvěry spotřebitelů k takto označeným produktů,“ vysvětluje ministerstvo.

Spotřeba biopotravin u nás již osmým rokem roste. Meziročně zaznamenal tento segment nárůst o 33 procent. V roce 2018, loňské údaje ještě nejsou k dispozici, tržby za potraviny z ekologického zemědělství činily 4,43 miliardy korun. Celkový obrat pak přesáhl 7 miliard (pozn. 2,6 miliardy tvořil vývoz).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder