Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vývozci potravin živočišného původu a vedlejších živočišných produktů do Velké Británie čeká změna

Od 1. ledna 2022 budou muset britští dovozci předem hlásit zásilky britskému Úřadu pro zdraví zvířat a rostlin (Animal and Plant Health Agency). Ten ověří, zda se jedná o schválený a registrovaný podnik v příslušném státě Evropské unie. Jestliže zjistí, že dané podmínky nesplňuje, může zásilku odmítnout a vrátit.
Vývozci potravin živočišného původu a vedlejších živočišných produktů do Velké Británie čeká změna

„Je proto nezbytné, aby se všichni čeští vývozci, kteří i v příštím roce plánují vyvážet potraviny živočišného původu a vedlejších produktů živočišného původu do Velké Británie, co nejdříve obrátili na místně příslušnou krajskou veterinární správu a oznámili jí, z kterých výrobních podniků se vývoz uskuteční. KVS totiž nemusí mít informace o dosud vyvážených produktech do Velké Británie k dispozici, protože zásilky jsou zatím obchodované bez veterinárních osvědčení a jakýchkoli jiných omezení,“ prohlásil ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Certifikace zásilek a kontroly budou probíhat dle následného schématu. Od 1. července 2022 se zavede osvědčení, fyzické kontroly a kontroly totožnosti týkající se veškerého masa, masných výrobků a vedlejších produktů živočišného původu. Od 1. září 2022 se přidají certifikace a fyzické kontroly celého sortimentu mléčných výrobků. Poslední fáze přijde 1. listopadu 2022, kdy nový režim upraví také vývoz směsných výrobků, produktů rybolovu a zbývajících kategorií výrobků živočišného původu (pozn. tedy vyjma těch již výše zmíněných).

Část živočišných produktů pak od července 2022 nebude možné do Velké Británie dovážet vůbec, konkrétně: chlazené mleté maso, chlazené a zmrazené mleté drůbeží maso a chlazené masné polotovary.

Bližší informace v souvislosti s BREXITEM ohledně vývozu zvířat a živočišných produktů do Velké Británie naleznete na oficiálních internetových stránkách SVS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder