Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Češi až trojnásobně překročují denní limit pro příjem soli

Pediatři se v současné době často setkávají s výrazným nárůstem obezity u dětí. Přestože si často nadváhu spojujeme zejména s nadměrným příjmem cukru, úzce s ní souvisí i značné množství soli v naší stravě. Pojídání přesolených pokrmů a pochutin způsobuje, nejen u dětí, pocit žízně, který pak velmi často řešíme pitím slazených nápojů.
Češi až trojnásobně překročují denní limit pro příjem soli

Děti, jež si už od malička zvykají na slanou chuť, poté vyžadují příliš slanou stravu i v dospělosti. Tímto způsobem se rozjíždí nekonečná smyčka solení napříč generacemi. Existuje mnoho odborných studií, které ukazují, že nadměrná konzumace soli přispívá ke zvýšení krevního tlaku. Ten představuje i v rozvinutých zemí, včetně České republiky, velmi častou zdravotní komplikaci.

„Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje přijímat denně maximálně 5 g soli, což odpovídá jedné čajové lžičce. Vzhledem k všudypřítomné soli v potravinách, i v těch sladkých, přijímáme většinu soli z hotových potravin nebo polotovarů, ani o tom nevíme. Sníme jí průměrně až 15 gramů denně,“ uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ MUDr. Marie Nejedlá.

Dospělí jedinci v naší republice významně překračují maximální doporučené množství soli. České ženy v průměru konzumují zhruba 10 gramů soli za den, muži až 14 – 15 g/den. U dětí a dorostu je taktéž potvrzena vysoká spotřeba soli. Výjimku tvoří kojenci, kde se denní hodnota pohybuje okolo 0,5 g/den.

„Onemocnění srdce a cév (kardiovaskulární onemocnění – KVO) patří celosvětově k nejčastějším chorobám v populaci vůbec a jsou v žebříčku úmrtnosti na prvním místě. Bohužel na ně lidé umírají často už ve věku 40 - 50 let. Každý má šanci snížit rizika komplikací jako jsou infarkty, srdeční selhávání a náhlé cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Tyto stavy mívají své kořeny už v dětském a dorostovém věku. Při zvýšeném konzumu soli již u dětí vzniká návyk na slané, který vede v dospělosti k nadměrnému solení. Podobně je tomu s nadměrným slazením, které vede k nadváze a obezitě. Obě ochucovadla jsou legitimací k hypertenzi čili vysokému krevnímu tlaku, a ten cestou k závažným poškozením organismu. Proto je úkolem dětských lékařů na tato rizika upozorňovat a vést děti ke zdravému životnímu stylu, tedy k omezení soli, kontrole tělesné hmotnosti a ke zdravé stravě,“ vysvětlil pediatr prof. MUDr. Jan Janda, DrSc. z FN Motol a 2. LF UK.

„Výskyt obezity u dospělých i dětí v posledních dekádách stoupá a dosahuje až 60% populace. Nadměrný příjem soli u obézních jedinců způsobuje, že mají vyšší riziko vzniku hypertenze než neobézní lidé,“ přidal svůj poznatek také prof. MUDr. Tomáš Seeman, CSc. z pediatrické kliniky FN Motol a 2. LF UK.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder