Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Masové konzervy od polského výrobce Pamapol opětovně klamaly v podílu obsaženého masa, jež byl deklarován na etiketě

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila další případ falšování mimořádného rozsahu. Tentokráte kontrolovala masové konzervy, které v letákové akci v měsíci dubnu nabízel obchodní řetězec Lidl. Jednalo se o stejného výrobce Pamapol S.A. z Polska, u kterého podobný přečin objevila v březnu letošního roku při inspekci v prodejnách Penny.
Masové konzervy od polského výrobce Pamapol opětovně klamaly v podílu obsaženého masa, jež byl deklarován na etiketě

Lidl masné výrobky prodával pod svou privátní značkou Pikok. Testována byla balení o hmotnosti 300g, konkrétně se jedná o Pikok Chalupářské vepřové maso, Sterilovaný masný výrobek – konzerva, s datem minimální trvanlivosti 07.02.2020, číslo šarže L 1576, kde oproti informaci o obsahu masa 89% bylo zjištěno pouze 67,5% a stejný výrobek s datem minimální trvanlivosti 19.09.2019, šarže L 13586, u nějž laboratorní testy prokázaly 75% podílu masa. Dále byly zkoušce podrobeny tři šarže výrobků Pikok Sedlácké vepřové maso, Sterilovaný masný výrobek s přídavkem mléčné bílkoviny – konzerva. Na obale byl uveden obsah 76,7% vepřového masa a 10% vepřové kýty, nicméně šarže L 3301, datum minimální trvanlivosti 15.03.2020 měla pouze 69,2% masa, šarže L 13326, datum minimální trvanlivosti 14.09.2019 72,3% a šarže L 3301, datum minimální trvanlivosti 27.11.2019 70%.

Mluvčí společnosti Lidl Zuzana Holá informuje: „Z prodeje byly neprodleně staženy všechny šarže výrobků Pikok Sedlácké vepřové maso a Chalupářské vepřové maso (obojí 300 g). Nyní by se tedy tyto výrobky již neměly v prodeji nacházet.“ Zákazníci, kteří již výrobek zakoupili, jej mohou vrátit v  jakékoliv prodejně a dostanou své peníze zpět.

Inspekce prodejci nařídila, že všechny ostatní šarže výše zmíněných výrobků a další masné výrobky stejného charakteru od výrobce Pamapol S.A. před vstupem na trh musí dát analyzovat v akreditované laboratoři na vlastní náklady, aby se předešlo případnému klamaní spotřebitele. S Lidlem inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty, která v maximální výši může činit až 50 miliónů korun. Informace o závadných šaržích bude předána do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder