Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Rizika dovozu potravin ze třetích zemí

S rostoucím dovozem potravin ze zemí mimo EU klesá naše závislost na domácí produkci, zároveň se však otevírají nová rizika v podobě biologických nečistot či nadlimitního množství reziduí pesticidů.
Rizika dovozu potravin ze třetích zemí

Dovoz potravin z mimoevropských zemí rozšiřuje celoroční nabídku potravin, nicméně s sebou zároveň přináší možnost výskytu nižší jakosti a zvýšené kontaminace některých importovaných produktů. Existují i případy, kdy byly v dovezených produktech odhaleny plísně či pesticidy, které jsou v EU zakázané.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin upozorňuje, že potraviny ze třetích zemí častěji obsahují pesticidy v množství přesahujícím povolené limity než ty z evropského trhu. Nezávislé studie navíc ukazují, že vzorky z těchto zemí překračují limity pesticidů až pětkrát častěji než potraviny z EU.

U nás Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ročně zkontroluje stovky vzorků, přičemž tuzemské potraviny a potraviny z EU překračují limity pouze v cca 1,5 %, u potravin ze třetích zemí data hovoří o znepokojujících 25,8 %. K nejproblematičtějším patří čerstvé byliny (např. bazalka, koriandr), chilli, citrusy nebo čaje.

Stále více se objevují také potíže s biologickým znečištěním, hlavně plísněmi, které produkují nebezpečné mykotoxiny, jako jsou aflatoxiny. Tyto karcinogenní látky se často nacházejí v tropickém ovoci, koření a luštěninách. Odborníci navíc upozorňují, že pesticidy z ovoce a zeleniny nelze běžným omytím odstranit.

„Konzumace několika pesticidů najednou představuje efekt chemického koktejlu, jehož dopady na lidské zdraví nejsou dobře prozkoumané,“ zmiňuje toxikolog Jiří Patočka.

EU má sice přísnou legislativu s ohledem na maximální limity reziduí a dovozní kontroly, ale úroveň sledování v mimoevropských zemích je slabší. Často se spoléhá na místní kontroly, které nemusí splňovat evropské normy. SZPI testuje stovky vzorků ročně, ale celkově kontroluje jen kolem tisíce vzorků – u některých druhů potravin tak nemusí být kvalita dostatečně prověřena. Navíc v zemích mimo EU neplatí jednotná pravidla, což umožňuje použití zakázaných látek, které se pak vrací zpět na evropský trh.

Závěrem lze konstatovat, že pro zlepšení situace by bylo třeba značně posílit monitoring, odstranit export zakázaných pesticidů a modernizovat testovací standardy.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder