Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

750 kusů informačních plakátů by mělo pomoci snížit šíření afrického moru prasat

Státní veterinární správa spustila nový projet, kterým se snaží zamezit dalšímu šíření afrického moru prasat. Informační kampaň je zaměřena především na dálkové řidiče a spočívá v rozmístění 750 informačních plakátů u nejvýznamnějších silničních tahů napříč republikou.
750 kusů informačních plakátů by mělo pomoci snížit šíření afrického moru prasat

Smyslem plakátů je, aby si každý jednotlivec uvědomil, že právě člověk představuje v současné době největší riziko zavlečení nákazy do dalších regionů či zemí. Ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád vysvětluje: „Proto jsme se rozhodli informovat o možnosti přenosu nákazy tepelně nezpracovanými masnými výrobky. Cílem kampaně je, aby řidiči nevyhazovali potenciálně kontaminované odpadky u silnic.“  Podle Semeráda je velice pravděpodobné, že tímto způsobem se africký mor prasat dostal do České republiky. Je až nereálné, že by divočáci přirozenou migrací překonali přibližně 400 km z východní části Polska nebo ještě větší dálku ze zemí východní Evropy. Jeho teorii podporuje i fakt, že divoká prasata v sousedních státech touto nemocí netrpí.

Plakáty budou umístěny zejména na dálničních odpočívadlech a na čerpacích stanicích u hlavních silničních tahů. Vyskytnou se také poblíž velkých skladů potravin živočišného původu a v místech, kde dochází k nakládání zvířat určených k exportu. Informace jsou pro zvýšení účelnosti přeloženy do šesti světových jazyků.

S africkým morem prasat se Česká republika potýká od června loňského roku, kdy byl virus prokázán u dvou uhynulých divočáků na Zlínsku. Doposud se nemoc potvrdila u 219 kusů uhynulých či odlovených divokých prasat.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder