Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Africký mor prasat v České republice potvrzen

Téměř po pěti letech byl na našem území potvrzen úhyn divokého prasete na africký mor. Veterináři v bleskové reakci přijímají opatření, která mají minimalizovat další šíření nákazy.
 Africký mor prasat v České republice potvrzen

Česká republika patří k jedněm z mála zemí, kterým se již v minulosti podařilo africký mor prasat (AMP) vymýtit. V současné době však evidujeme pozitivní případ u uhynulého selete prasete divokého v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku, Liberecký kraj. Místo nálezu je poblíž hranic s Polskem, kde se s nákazou dlouhodobě potýkají.

V boji s nově potvrzenou nákazou SVS využije zkušenosti z minulosti a s okamžitou platností byla přijata opatření. Okolo místa nálezu nakaženého prasete bylo vymezeno tzv. pásmo infekce na ploše cca 200 km2, v němž je dočasně zakázán lov divokých prasat a omezen pohyb obyvatelstva v přírodě. Do oblasti je zahrnuto a v nařízení jmenovitě uvedeno 28 katastrálních území obcí v Libereckém kraji. Voně žijící prasata se nesmí krmit či vnadit. Uživatelé honitby mají povinnost vyhledávat uhynulá volně žijící prasata a prasata sražená dopravními prostředky.

Opatření dopadá i na místní chovatele prasat domácích a provozovatele jatek či zvěřinových závodů. Platí zákaz chovu prasat ve venkovním prostředí, včetně vypouštění do venkovních výběhů. Chovatelé nesmí krmit svá prasata obilovinami sklizenými v pásmu infekce (pozn. s výjimkou obilovin zkrmovaných chovaným prasatům s prodlevou 42 dnů od jejich sklizně). Ti, kteří chovají prasata k nekomerčním účelům, je budou muset do deseti dnů porazit.

Spotřebitelé však nemají důvod k obavám z konzumace vepřového masa, ani výrobků z nich. Tuzemský veterinární dohled je na vysoké úrovni.

AMP je akutní onemocnění prasat (pozn. divokých i domácí, není přenosná na člověka a další živočišné druhy) podobné klasickému moru prasat. Mezi příznaky nemoci patří vysoká horečka, malátnost, zvířata těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Typická je také téměř 100 % úmrtnost. Virus se šíří především přímým kontaktem, ale také krmivem, vodou a předměty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder