Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Bezlepkové výrobky od firmy Adifit s lepkem

Plzeňská firma Adifit, nabízí krabičkovou dietu v Praze, v Plzni a jeho blízkého okolí s obsahem lepku. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).
Bezlepkové výrobky od firmy Adifit s lepkem

V některých jídlech pro bezlepkovou dietu od plzeňské firmy Adifit zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce vysoké množství lepku, čímž ohrozila zdraví svých klientů. V internetovém obchodě nabízela v sekci pro bezlepkové stravování potraviny s vysokým obsahem lepku.

Lepek byl obsažen v pomazánce s řapíkatým celerem, drůbeží šunce, vícezrnné pečivo a v domácí marmeládě s vícezrnným pečivem s datem použitelnosti do 3. 5. 2016 v sekci nazvané Snídaně. Po laboratorní analýze byla prokázána přítomnost lepku v množství nad 8000 mg/kg, limit je ovšem pouhých 20 miligramů.

Prodejem a distribucí těchto výrobků došlo k ohrožení zdraví osob mající celiakii. Po konzumaci závadného výrobku může osoba trpící alergií na lepek způsobit vážné zdravotní problémy.

Společnost pochybení odmítá, jelikož pokrmy připravují vyškolení pracovníci, jsou několikrát kontrolovány, aby nedošlo k záměně surovin. Firma podnikající od roku 2010 za celou dobu působení na trhu neznamenala jedinou reklamaci od svých zákazníků způsobenou zdravotní komplikací lepkem.

S firmou bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty. Společnost se ale brání, a pochybení odmítá. Inspekce v předešlých kontrolách ve firmě Adifit neshledala žádné nedostatky, píše firma ve svém vyjádření.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder