Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Biopotraviny a bioprodukty: delší platnost certifikátu, vyšší pokuty za klamání spotřebitele

Vládní novela, která v úvodním kole získala podporu Sněmovny, navrhuje prodloužit platnost certifikátu biopotravin a bioproduktů. Zároveň vybízí ke zvýšení horního limitu finančních sankcí za klamání spotřebitele s ohledem na prodej výrobků nesoucích značení, že pochází z ekologického zemědělství.
Biopotraviny a bioprodukty: delší platnost certifikátu, vyšší pokuty za klamání spotřebitele

První část výše popsaných změn reaguje na nové evropské předpisy. Ty nyní prodlužují lhůtu mezi kontrolami dodržování pravidel ekologické produkce až na 2 roky, oproti současným každoročním. Certifikát by tedy měl platit až 26 měsíců namísto stávajících maximálních 15 měsíců.

Za rok 2018 a 2019 úřady uložily v součtu 10 pokut za klamání spotřebitele, nejvyšší sankce činila 20 tisíc Kč. Většinou se jednalo o prodej na internetu. Nyní by za podobné chování podnikatelům mohla hrozit pokuta až 2 miliony Kč, což představuje dvojnásobek nynější horní hranice. Cílí především na ty, jež by uváděli biovýrobky na trh, aniž by se registrovali v systému ekologického zemědělství.

Dojít by mělo také ke zřízení elektronické databáze, která umožní subjektům v ekologickém zemědělství nabízet ekologicky chovaná zvířata. Doposud se dle platné české legislativy registr vztahuje pouze na osivo a rozmnožovací materiál rostlin.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder