Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Čaj z Polska obsahoval atropin a skopolamin

V čaji Herbal tea prodávaný pod značkou Loyd s příchutí máta s brusinkou a bylinkami zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce obsah atropinu.
Čaj z Polska obsahoval atropin a skopolamin

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při jedné ze svých pravidelných kontrol tentokrát narazila na čaj s obsahem atropinu. Ten při konzumaci v určitém množství vyvolává halucinogenní účinky. Atropin může být také pro lidský organismus toxický. Vyskytuje se přirozeně například v rulíku zlomocném či blínu černém.

Nevyhovující potravinou je čaj prodávaný pod názvem Herbal tea (Loyd) s příchutí máta s brusinkou a bylinkami. Inspektoři vzorek zakoupili v distribuční síti společnosti AHOLD.

Nevyhovující čaj ve 40 gramovém balení měl datum minimální trvanlivosti do 31. 7. 2017 a jeho šarže byla L07071535A. Výrobcem závadného čaje byla byla polská společnost Mokate S.A.

Laboratorní analýza ukázala přítomnost atropinu v množství 206,4 μg/kg a skopolaminu v množství 31,7 μg/kg. Obě látky jsou tropanové alkaloidy, které jsou známi škodlivými dopady na lidské zdraví. Přítomnost takových to látek je v potravinách zakázána.

Inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se případné konzumaci zmíněné potraviny určitě vyhnuli.


S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder