Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Čeká nás konec potravinářských průkazů?

Sněmovna uvažuje o zrušení potravinářských průkazů. Ty v současné době potřebují všichni zaměstnanci v potravinářství.
Čeká nás konec potravinářských průkazů?

Zánik výše zmíněné povinnosti prosazuje skupina koaličních a opozičních poslanců. Plánuje jej připojit k vládní novele, jež má v souladu s evropskou směrnicí zvýšit bezpečnost dodávané pitné vody. Potravinářský průkaz dle názoru předkladatelů pozměňovacího návrhu přináší jen zbytečnou administrativní zátěž.

Trnem v oku jim je zejména skutečnost, že lékaři mohou průkaz vydat i na dobu neurčitou a s neomezenou platností. Jako příklad můžeme uvést člověka, který si průkaz pořídil kvůli doplňování zboží v obchodě a následně ho po několika letech využije třeba pro zpracování surového masa. Navíc lékařské prohlídky pro získání průkazu často nejsou příliš důkladné.

Do novely by zejména poslankyně Michaela Šebelová (STAN) chtěla zakotvit i pozměňovací návrh, který by opravňoval krajské hygienické stanice k posuzování nových recyklačních technologií plastů v případě, že se z nich vyrábějí např. obaly na potraviny. Lidovecký poslanec Karel Smetana by rád do vládní předlohy začlenil také směrnici rozšiřující zákaz charakteristických příchutí a aromat i na zahřívané tabákové výrobky. Zákaz mají členské státy zapracovat do národní legislativy s účinností od 23. října 2023, přičemž poté nenastane žádné přechodné období pro doprodej zásob.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder