Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Cena cukru klesá

Cukr v současnosti představuje jednu z nejhůře obchodovatelných komodit. Svou roli zde hraje fakt, že zatímco jeho produkce stále roste, poptávka naopak zpomaluje. Světové zásoby cukru se nyní pohybují na hranici rekordu. V České republice stojí kilogram krystalu o tři koruny méně než v loni v říjnu.
Cena cukru klesá

Analytici předpokládají, že nízké ceny se ještě nějakou dobu udrží. Stávající situace se totiž odvíjí od nadměrné produkce v součinnosti s nedostatečnou poptávkou.

Výzkumná společnost Green Pool upozorňuje, že přestože celosvětová spotřeba cukru neustále roste, tempo růstu se za poslední desetiletí zpomalilo z 1,7% na 1,4%. Předpovídá, že produkce cukru za 12 kalendářních měsíců (počítáno od září 2017) převáží nad poptávkou o rekordních 19,6 milionů tun. Pro představu je toto množství srovnatelné s roční poptávkou v Číně. Čína je největším dovozcem cukru na světe, na druhém místě v produkci je Indie. Indický svaz cukrovarů hlásí obrovskou sklizeň, odhadem se produkce země letos zvýší o 58% na 32 miliónů tun, a už požádal o navýšení kvót pro vývoz. Dalšího významného producenta cukru Brazílii v letošním roce ovlivnilo snížení cen biopaliv, které zapříčinilo, že větší množství z úrody cukrové třtiny může být zpracováno na cukr.

Na současný nízký zájem o cukr má vliv především to, že se spotřebitelé začali více zajímat o své zdraví a s tím souvisí i změny ve stravovacích návycích. Firmy na to reagují a vyhledávají produkty s nižším obsahem cukru. Stratég ze společnosti Newbridge Securities Donald Selkin uvádí: „Každý se snaží zbavit cukru a sladkých produktů. Můžete to vidět v supermarketech a obchodech s potravinami.“ V neposlední řadě je tu také daň ze sladkých nápojů, která rozhodně ke spotřebě nepřispívá.

Cukr máme levnější i u nás v České republice. Podle informací Českého statistického úřadu jste v květnu tohoto roku mohli kilogram cukru krystal pořídit v průměru za 17,16 Kč, kdežto v říjnu 2017 cena za kilogram činila průměrně 20,36 Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder