Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Čerpání minerální vody by se mělo výrobcům od července prodražit

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo zvýšení poplatků za čerpání minerální vody, které se citelně dotkne výrobců balených vod. Cena vzroste z dnešních šesti na devět Kč za metr krychlový.
Čerpání minerální vody by se mělo výrobcům od července prodražit

 

Naposledy se poplatek zvyšoval v roce 2014 a státu to přineslo cca 18 milionů korun. Nyní se očekává výdělek 27 milionů. Ze statistiky vyplývá, že spotřeba minerální vody na osobu v Česku činí zhruba 55 litrů.

Dokumentace ministerstva zdravotnictví ukazuje, že v roce 2018 činila celková produkce balených přírodních vod 0,8 milionu metrů krychlových, tzn. méně než třetinu maximálního povoleného čerpání. Přičemž skutečné množství se dle výrobce pohybuje v rozmezí 30 – 50 % tohoto limitu. "Po zohlednění poměru metrů krychlových zaplacených a využitých ke stáčírenské výrobě znamená současný stav průměrnou cenu na úrovni 22,5 korun za metr krychlový vyrobené potraviny, tedy asi 3,4 haléře na 1,5litrovou lahev," píše se v materiálech.

Svůj nesouhlas se zdražováním projevila již v září loňského roku předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková, když uvedla: „Návrh pouze poškodí domácí výrobce i spotřebitele a ohrozí zdroje jejich využití, přičemž stát ani nevybere více peněz.“ Ministerstvo však namítá, že navýšení poplatku je přirozené vzhledem k vývoji cen v posledních pěti letech, v nichž stagnoval. Mluvčí Gabriela Štěpanyová tehdy prohlásila, že by ani nemělo dojít k ovlivnění ceny minerálních vod v obchodech. Pokud by se přeci jen snížil podíl českých minerálních vod na spotřebním koši a vzrostl podíl těch zahraničních, je ministerstvo ochotno zvažovat případné úpravy poplatku.

Změna zasáhne sedm společností: Bohemia Healing Marienbad Waters (BHMW), Hanáckou Kyselku, Chodovar, Karlovarskou Korunní, Karlovarské minerální vody, Ondrášovku a Poděbradku. Pro zajímavost můžeme porovnat výši shodného poplatku v zahraničí. Na Slovensku činí 17 Kč, v Německu 8,40 Kč, v Polsku 7,60 Kč a třeba v Itálii se pohybuje dokonce v rozmezí 27 – 81 Kč. Tam se ale na rozdíl od ostatních uvedených států počítá ze skutečně odebraného množství.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder