Češi až trojnásobně překročují denní limit pro příjem soli
Děti, jež si už od malička zvykají na slanou chuť, poté vyžadují příliš slanou stravu i v dospělosti. Tímto způsobem se rozjíždí nekonečná smyčka solení napříč generacemi. Existuje mnoho odborných studií, které ukazují, že nadměrná konzumace soli přispívá ke zvýšení krevního tlaku. Ten představuje i v rozvinutých zemí, včetně České republiky, velmi častou zdravotní komplikaci.
„Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje přijímat denně maximálně 5 g soli, což odpovídá jedné čajové lžičce. Vzhledem k všudypřítomné soli v potravinách, i v těch sladkých, přijímáme většinu soli z hotových potravin nebo polotovarů, ani o tom nevíme. Sníme jí průměrně až 15 gramů denně,“ uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ MUDr. Marie Nejedlá.
Dospělí jedinci v naší republice významně překračují maximální doporučené množství soli. České ženy v průměru konzumují zhruba 10 gramů soli za den, muži až 14 – 15 g/den. U dětí a dorostu je taktéž potvrzena vysoká spotřeba soli. Výjimku tvoří kojenci, kde se denní hodnota pohybuje okolo 0,5 g/den.
„Onemocnění srdce a cév (kardiovaskulární onemocnění – KVO) patří celosvětově k nejčastějším chorobám v populaci vůbec a jsou v žebříčku úmrtnosti na prvním místě. Bohužel na ně lidé umírají často už ve věku 40 - 50 let. Každý má šanci snížit rizika komplikací jako jsou infarkty, srdeční selhávání a náhlé cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Tyto stavy mívají své kořeny už v dětském a dorostovém věku. Při zvýšeném konzumu soli již u dětí vzniká návyk na slané, který vede v dospělosti k nadměrnému solení. Podobně je tomu s nadměrným slazením, které vede k nadváze a obezitě. Obě ochucovadla jsou legitimací k hypertenzi čili vysokému krevnímu tlaku, a ten cestou k závažným poškozením organismu. Proto je úkolem dětských lékařů na tato rizika upozorňovat a vést děti ke zdravému životnímu stylu, tedy k omezení soli, kontrole tělesné hmotnosti a ke zdravé stravě,“ vysvětlil pediatr prof. MUDr. Jan Janda, DrSc. z FN Motol a 2. LF UK.
„Výskyt obezity u dospělých i dětí v posledních dekádách stoupá a dosahuje až 60% populace. Nadměrný příjem soli u obézních jedinců způsobuje, že mají vyšší riziko vzniku hypertenze než neobézní lidé,“ přidal svůj poznatek také prof. MUDr. Tomáš Seeman, CSc. z pediatrické kliniky FN Motol a 2. LF UK.