Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Česko bude mít celkem sedm agrárních diplomatů, o tři více

Rozšířit počet agrárních diplomatů plánuje Ministerstvo zemědělství, letos chce vybrat poslední tři.
Česko bude mít celkem sedm agrárních diplomatů, o tři více

Ministerstvo zemědělství by rádo rozšířilo počet pracovníků na pozici agrárních diplomatů, celkem sedm. K doplnění počtu už zbývají vybrat tři lidé. Marian Jurčka tuto informaci sdělil na potravinářském veletrhu v Brně, který se konal ve středu.

Zemědělští diplomaté mají za úkol pomáhat hledat příležitosti pro export surovin. První čtyři diplomaté působí od ledna v Rusku, Číně, Saúdské Arábii a Srbsku. Pro nové pozice se hledá ještě místo, kam tito lidé zamíří. "Někdy v prvním pololetí tohoto roku bychom udělali výběrové řízení, do konce února chceme uzavřít destinace, kam by měli směřovat," uvedl ministr pro Deník.cz.

Diplomaté jsou formálně v zahraničí podřízeni velvyslanci dané země, ale ve skutečnosti spadají pod Ministerstvo zemědělství. Celoroční náklady se na jednu pozici vyšplhají na 3,5 milionu korun. Výsledky práce agrárních diplomatů se projeví až po delší době působení v dané zemi, podle slov Jurečky třeba i za několik let.

Součástí požadavků na pozici agrárních diplomatů je ukončené vysokoškolské vzdělání, v ideálním případě ekonomického směru a tři roky praxe v oblasti mezinárodního obchodu či obchodní politiky. Kromě toho musí mít znalosti dvou cizích jazyků a orientovat se v dané oblasti a v neposlední řadě splnění bezpečnostní prověrky na stupni T. Splnění požadovaných vlastností a dovedností už nebrání nic vyslání na zastupitelský úřad.


Jaké země budou nakonec diplomaty obsazeny se radí Ministerstvo mimo jiné s Potravinářskou komorou ČR a dalšími oborovými institucemi.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder