Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Chystaný zákon změní pravidla pro domácí zabíjačky

Chystaná novela veterinárního zákona přinese nová pravidla pro zabíjačky i nové povinnosti pro chovatele psů.
Chystaný zákon změní pravidla pro domácí zabíjačky

Vláda nedávno projednávala novelu veterinárního zákona, která by po schválení ukládala pravidla pro domácí porážky zvířat i nové povinnosti pro chovatele psů. Jitrnicemi, tlačenkami nebo třeba jelitem pocházející z domácí zabíjačky by se mohl obdarovat soused i osoba blízká. Dosavadní zákon to oficiálně neumožňoval.

Podle slov ministra zemědělství Mariana Jurečky by se tak narovnal stavu, který už v praxi existuje. Osoby blízké chovateli by se směli domů odnést výslužku. Doposud platilo, že se mohou spotřebovat produkty pouze ve své domácnosti. Zákon byl zbytečně přísný, a proto byl upraven tak, aby odpovídal zvyklostem na venkově. Vláda by o něm mohla hlasovat do konce ledna.

Návrh, který ministr zemědělství Marian Jurečka přinesl do vlády by také zvýšil věk pro domácí porážky skotu ze dvou na šest let. Nízký věk byl zaveden na základě preventivního opatření pro nemoci šílených krav (BSE).

Novela by také povolovala porazit na jednom hospodářství za rok pouze tři kusy ve stáří mezi dvěma až šesti lety.

V současné době musí chovatel požádat o povolení domácí porážky skotu a jelenovité zvěři jeden týden dopředu. Tato povinnost by se zmírnila, nově by postačilo porážku oznámit tři dny předem. Zraněná nebo trpící zvířata by mohl zemědělec porazit nucenou porážkou i mimo jatka.

Předloha se bude týkat i chovných stanic psů a obchodování se zvířaty. Kdo bude chovat více než pět fenek, bude mít povinnost nahlásit tento stav veterinární správě. Výjimku budou tvořit chovatelé loveckých, služebních, asistenční a vodících psů.

Není zcela jasné, zda zákon projde. Proti návrhu se postavil Český svaz chovatelů masa. Důvodem je ohrožení zdraví konzumenta při volnějším nakládání s masem.
Navrhovaná předloha již zamířila do sněmovny, kde by podle Ministerstva nová pravidla mohla začít platit od ledna příštího roku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder