Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Další krok ke konci jednorázových plastů v Evropské unii

Evropský parlament odhlasoval omezení jednorázových plastů. Do roku 2021 mají být ve všech členských státech Evropské unie zakázány plastové příbory a talíře, vatové tyčinky, brčka, míchátka, tyčky k balonkům a obaly na potraviny.
Další krok ke konci jednorázových plastů v Evropské unii

Výsledek hlasování europarlamentu okomentovala zpravodajka návrhu, belgická europoslankyně Frédérique Riesová: „Schválili jsme nejambicióznější legislativu proti plastům na jedno použití. Je to nezbytné pro ochranu mořského životního prostředí.“ Oproti původnímu návrhu byl sortiment zakázaných jednorázových plastů rozšířen o pěnové polystyrenové nádoby na jídlo a pití, které často využívají restaurace a rychlá občerstvení, a další plastové výrobky typu zemědělské fólie nebo pytle na odpad. Ty by měly být časem nahrazeny alternativami z recyklovatelných materiálů.

Několik společností typu Coca-Cola, Pepsi, Danone či Nestlé, které patří k největším producentům jednorázových plastů, považuje směrnici za příliš tvrdou a budou usilovat o její úpravu. Jiné firmy se naopak snaží přizpůsobit novým pravidlům již nyní a vyhledávají ekologičtější možnosti. Například řetězec rychlého občerstvení McDonald´s přešel na ruční třídění odpadu a zajišťuje jeho následnou recyklaci. „Dlouhodobě se zaměřujeme na minimalizaci dopadů našeho podnikání na životní prostředí a v různých fázích vývoje máme hned několik projektů od papírových brček, kompostovatelných druhů obalů na burgery až po plně recyklovatelné kelímky,“ dodává za McDonald´s ředitelka komunikace Zuzana Svobodová.

Úplný zákaz jednorázových plastů platí pro výrobky, u kterých již existuje cenově přijatelná ekologičtější varianta. Jako příklad můžeme uvést alternativy pro typického představitele jednorázových plastů, kterým je kelímek. Jednou z nich je vratný nápojový kelímek opatřený klipem a vyrobený z recyklovatelného materiálu. Funguje na principu zálohování a v současné době se s ním můžete setkat na letních festivalech, koncertech, fotbalových i hokejových zápasech, atp. V Čechách ho vyrábí například společnost NickNack, která už nyní hlásí zvýšený zájem o své produkty. Další možnost představuje kelímek z odbouratelných plastů. Společnost PS Plasty na náš trh přichází s kelímky z bramborového škrobu, vhodnými pro nealkoholické nápoje a pivo, které se cca po 60 dnech rozpadnou.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder