Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Další lahvomaty vstupují na scénu

Příprava návrhu zákona o zálohách, který by umožnil plošné zálohování PET lahví a plechovek v České republice, je v plném proudu. Na tuto skutečnost reagují obchodníci a lahvomatů v rámci pilotních programů přibývá.
Další lahvomaty vstupují na scénu

I když v počáteční fázi testovalo vrácení nápojových obalů pouze 6 prodejen řetězců Kaufland a Lidl, za 7 měsíců spotřebitelé odevzdali dohromady 542 667 obalů. Nutno zdůraznit, že bez přímé finanční motivace. Namísto peněz jim lahvomaty vydávají slevové kupony na určitý sortiment.

Nyní nás čeká druhá vlna projektu, v níž se počet automatů na zpětný odběr více než zdvojnásobí. Ke stávajícím 4 provozovnám řetězce Kaufland se nově lahvomaty objeví na provozovnách v Karlových Varech, Pardubicích a Zlíně. Tyto města má v hledáčku také Lidl, který plánuje umístit automaty na zpětný odběr navíc v Ústí nad Labem a Hradci Králové. Ke konci letošního roku bude lahvomaty vybaveno 15 prodejen skupiny Schwarz (pozn. kam oba řetězce patří).

Testování systému vracení PET lahví a plechovek hned od čtveřice různých dodavatelů spustil i Albert. Jeho zákaznicí získají za 1 vrácenou lahev či plechovku 50 haléřů v podobě kupónu, který uplatní při nákupu. „Důvodem tohoto testování je, že s přípravami zákona na zavedení zálohového systému se potřebujeme důkladně připravit i my. Víme, že úspěch nového zálohového systému bude záviset nejen na zákaznících a na tom, jak zálohování přijmou, ale samozřejmě také na nás, obchodnících. Jsou to právě naše prodejny, které budou muset na začátku zainvestovat stamiliony korun do nákupu a technických úprav na umístění strojů na PET lahve a plechovky, jež jsou prostorově náročné,“ vysvětluje důvody pilotního testování Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert.

Počáteční vklad do ustanovení systému v maloobchodě dle studie CETA, kterou zpracovala v loňském roce, přijde na více jak 5 miliard Kč.

Firma Tetra Pak umístila do nákupního centra Metropole Zličín speciální automat na sběr a třídění nápojových kartonů, PET lahví a plechovek. Má spotřebitelům ukázat, že i obaly od mléka nebo džusu lze tímto způsobem sbírat a že z této cenné suroviny může díky recyklaci vzniknout spousta dalších výrobků.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder