Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Další várka jablek z Polska obsahovala zakázané pesticidy, čeští prodejci žádají reakci

Laboratorní testy Státní potravinářské a zemědělské inspekce prokázaly u jablek dovezených z Polska přítomnost nepovoleného pesticidu. Jedná se již o třetí odhalený případ kontaminovaných jablek na našem trhu za poslední 2 měsíce. O celou situaci se zajímají i čeští ovocnáři a chtějí její řešení ke spokojenosti spotřebitelů.
Další várka jablek z Polska obsahovala zakázané pesticidy, čeští prodejci žádají reakci

Tentokrát jde o odrůdu Gloster, která obsahovala propargit v koncentraci 0,043 miligramů na kilogram. Používání výše zmíněného pesticidu je přitom zakázané v rámci celé Evropské unie a to z důvodů jeho nežádoucích vedlejších účinků.

Testovaný vzorek inspekce zajistila v prodejně Makro v Olomouci. „Makro ukončilo spolupráci s farmářem, od kterého pocházela zásilka jablek se zjištěným nadlimitním výskytem pesticidu. Společnost již prodává pouze jablka od polských dodavatelů, kteří poskytli výsledky testů na pesticidy,“ reaguje na vzniklou situaci vedoucí oddělení kvality paní Marta Nováková. Zároveň zákazníkům nabízí, že jablka, které mají případně doma, mohou vrátit v jakémkoliv obchodě v rámci řetězce MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. S prodejcem bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Česká republika je schopna pokrýt cca polovinu spotřeby jablek ze svých vlastních zdrojů. Zbylou část doplňujeme právě dovozem. Odhadem jsme loni dovezli okolo 90 tisíc tun konzumních jablek a z toho celých 30 tisíc tun právě z Polska. Dalšími významnými dovozci jsou Itálie a Nizozemí. Vzhledem k vývoji situace nyní čeští ovocnáři apelují na kontrolní úřady. Předseda Ovocnářské unie České republiky pan Martin Ludvík vzkazuje: „Pokud ty případy budou nadále přibývat, nezbude nám než vyzvat státní orgány, aby se zamyslely nad tím, aby každá dodávka polských jablek měla certifikát a byla schopná spotřebiteli garantovat, že jablka jsou nezávadná.“ Své stanovisko odůvodňuje obavou, aby čeští zákazníci díky opakovaným aférám neztratili zájem o jablka jako taková.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder