Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Dvojí kvalita se v ČR bude trestat vysokou pokutou

V polovině dubna schválili europoslanci směrnici, která by měla spotřebitele ochránit před zavádějícími a nekalými praktikami. Týká se i dvojí kvality potravin, nicméně nevede k jejímu úplnému vymýcení. Ministerstvo zemědělství se proto rozhodlo zakomponovat její zákaz do připravované novely zákona o potravinách.
Dvojí kvalita se v ČR bude trestat vysokou pokutou

Odsouhlasenou směrnici, v jejímž znění je dvojí kvalita zakázaná pouze pokud se výrobky liší významně, nepovažují čeští zástupci, kteří se na pozměňovacím návrhu podíleli, za dostatečnou Europoslankyně Olga Sehnalová, ji dokonce označila za nepoužitelnou. Výrobci se totiž i nadále budou moci ospravedlňovat tzv. objektivními důvody jako třeba dostupností surovin či preferencemi spotřebitelů. Úsilí zařadit dvojí kvalitu mezi nekalé praktiky na plénu neprošlo.

Česko připravuje přísnější verzi. Ta spočívá v tom, že potraviny, jež se pod stejnou značkou nabízí v různých zemích Evropské unie, ale mají odlišné složení, již nebude možné uvádět na náš trh. Za porušení zákazu bude viníkovi hrozit sankce až 50 milionů korun. „Díky tomu, že dvojí kvalitu zakážeme v aktuálně chystané české novele zákona o potravinách, začne zákaz platit podstatně dříve než v rámci dvouleté, takzvaně transpoziční, lhůty evropské směrnice. Cílem našeho návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě grafice či se stejným marketingem,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Zároveň podotýká, že se problém týká zejména nadnárodních společností.

Kontrola dodržování nového předpisu by měla spadat do pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Konkrétní metodika se teprve začne připravovat.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder