Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

E-shopy bude evidence tržeb méně bolet

Ulehčení pro podnikatele ohledně elektronické evidence u ministra financí Andreje Babiše vyjednala Asociace malých a středních podniků ČR. Povinnost evidovat tržby nebudou muset například e-shopy, pakliže platba proběhne převodem na účet.
E-shopy bude evidence tržeb méně bolet

Podnikatelé budou mít možnost v případě, že jim vypadne počítač zaevidovat tržby zpětně jako balík, nikoliv účtenku po účtence. Budou moci své tržby sloučit a poslat jako balík například 50 účtenek. Další výjimku u ministra financí Andreje Babiše vyjednala Asociace malých a středních podniků ČR, kdy povinnost evidovat tržby nebudou muset e-shopy pouze v případě, kdy byla provedena platba převodem na účet.

Provozovatelé e-shopu v případě převodu peněz na účet nebudou spadat pod EET. Výjimku také tvoří platba hotově kurýrovi, který vybere peníze od zákazníka a následně je převede na účet e-shopu. Pakliže se za zboží platí hotově nebo kartou nejsou e-shopy vyjmuty z povinnosti evidence tržeb, tudíž povinnosti podléhají.

Pod povinnost evidovat tržby nebudou spadat také pro prodejní automaty, veřejné toalety, prodej jízdenek v hromadné dopravě, na palubě letadel a v osobních vlacích nebo poštovní služby. Obce, kraje a příspěvkové organizace evidenci také nemusejí dělat. Z povinnosti byli také vyjmuty jídelny spadající provozem pod školy.

V současné době se budou podnikatelé zapojovat v následujícím harmonogramu:

1. fáze - od 1. prosince 2016 - ubytovací a stravovací služby,
2. fáze - od 1. března 2017 - maloobchod a velkoobchod,
3. fáze - od 1. března 2018 - ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi, například svobodná povolání, doprava, zemědělství,
4. fáze - od 1. června 2018 - vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Ministr financí Andrej Babiš se také zmínil v Rádiu Impuls, že by se platnost mohla posunout o celý měsíc, konkrétně k 1. lednu 2017.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder