Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce nařídila z prodeje stáhnout fíky obsahující toxické látky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce díky laboratorním testům odhalila toxické aflatoxiny ve výrobcích „Fíky natural“ v jedné z provozoven společnosti Zdraví z přírody s.r.o. ve Zlíně. Ihned zakázala jejich další prodej a nařídila stažení zbylých závadných produktů z tržní sítě.
Inspekce nařídila z prodeje stáhnout fíky obsahující toxické látky

Konkrétně se jedná o potravinu prodávanou pod názvem Fíky natural, balení 500 g, datum minimální trvanlivosti 31. 12. 2018, šarže L17001, země původu Řecko. Jako výrobce je na etiketě uvedena společnost Zdraví z přírody s.r.o. Do České republiky výrobek dováží firma IBK Trade, s.r.o. Inspekce pomocí testování v laboratoři zjistila celkovou koncentraci aflatoxinů 34,4 mikrogramů na kilogram. Povolené množství je 10 mikrogramů na kilogram. U aflatoxinů skupiny B1 se prokázalo 32,9 mikrogramů na kilogram, přičemž zákonem stanovený limit je 6 mikrogramů na kilogram. Aflatoxiny se řadí do skupiny mykotoxinů a vznikají jako produkt metabolismu plísní, řádí se ke karcinogenním látkám a škodí zdraví člověka.

Na provozovně ve Zlíně činila závadná šarže fíků 420 kg. IBK Trade s.r.o. do České republiky však dovezl šarži o celkové hmotnosti 12 tun, zbytek dodal jiným odběratelům. Mluvčí Státní potravinářské a zemědělské inspekce Pavel Kopřiva uvádí: „Vzhledem k uvedeným skutečnostem nařídili inspektoři SZPI neprodlené stažení z tržní sítě i všech dalších šarží kontaminovaných potravin pocházejících z předmětné dodávky fíků.“ S kontrolovanými subjekty bude v nejbližší době zahájeno správní jednání o uložení pokuty.

 

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder