Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Inspekce odhalila toxinem kontaminované hrozinky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce na základě nadlimitního obsahu ochratoxinu zakázala společnosti Penny Market prodávat rozinky značky ENSA.
Inspekce odhalila toxinem kontaminované hrozinky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pro přítomnost nadlimitního množství ochratoxinu v 500 gramovém balení rozinek pod značkou ENSA nařídila společnosti Penny Market okamžité stažení výrobku z obchodní sítě. Na svých stránkách to uveřejnila v tiskové zprávě SZPI.

Jedná se o balení rozinek v 500 gramovém množství s datem minimální trvanlivosti do 31.7.2017 a šarží E03160323C. Výrobcem potraviny byla slovenská společnost Encinger SK, spol. s.r.o., Jadranská 13, Bratislava.

Rozbor v laboratoři prokázal nadlimitní přítomnost látky ochratoxin, konkrétně v množství 32,84 mikrogramu na kilogram (μg/kg). Překročený obsah byl více než trojnásobný, než stanovuje zákonem maximální povolené množství 10 μg/kg. Jedná se o nebezpečnou látku pro lidské zdraví, zejména svou toxicitou napadá ledviny a močové ústrojí.

V zájmu ochrany spotřebitelů bylo inspektory nařízeno kontrolované osobě provést laboratorní rozbor u dalších třech šarží zmiňované potraviny. Inspekce zároveň zahájí správní řízení o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder